ROZSZERZENIE ZASIĘGU URZĄDZEŃ AUDIOWIZUALNYCH

MONITORY WIDEO HD STAJĄ SIĘ STANDARDEM W ŚRODOWISKACH FIRMOWYCH I KOMERCYJNYCH

Widzimy je wszędzie: w środkach transportu, sklepach detalicznych, supermarketach, hotelach, centrach konferencyjnych i wielu innych miejscach. Stanowią doskonały środek przekazu istotnych informacji w kontekście interaktywnym oraz podwyższają wydajność i komfort pracowników firm.

Powszechnym przekonaniem jest, że monitory te powinny odbierać sygnał przekazywany przez HDMI lub inne typowe kable A/V, tak jak w gospodarstwach domowych. Okazuje się jednak, że niezawodna łączność przez kabel HDMI ograniczona jest do 12 -15 metrów długości kabla. Za to HDBaseT jest w stanie zapewnić wysoką rozdzielczość sygnału audio/wideo na odległość 100 metrów.

Czym jest… HDBaseT?
Jest to protokół punkt-punkt stosowany do dystrybucji sygnałów A/V wysokiej rozdzielczości, sygnałów sterujących oraz zasilania poprzez kable kategorii 6 lub 6A za pośrednictwem powszechnie stosowanego złącza sieciowego RJ45.

UNIWERSALNY INTERFEJS

Standard HDBaseT zyskuje na popularności także dzięki swojemu interfejsowi. Z uwagi na to, że HDBaseT wykorzystuje sprawdzone i uniwersalne złączka RJ45, nie wymaga stosowania drogich kabli z opatentowanymi złączami takimi jak HDMI, DVI, VGA, koncentryczne, RCA lub inne, w które wyposażone są konwencjonalne kable A/V.

Łatwość dostosowywania i przepustowość zapewniana przez HDBaseT stały się przyczyną standaryzacji przez IEEE w dokumencie IEEE 1911, co tylko przyspiesza przyjęcie standardu na rynku.

Pojedynczy kabel

Standard HDBaseT umożliwia transmisję następujących sygnałów przez pojedynczy kabel kategorii 6A :
• Nieskompresowanych sygnałów ultra-HD AV, także 4K
• Ethernet 100BASE-TX
• Sygnałów sterujących urządzeniem
• Zasilania w standardzie Power over HDBaseT (PoH) do 100 watów DC.

ZALECENIA DOTYCZYCĄCE REALIZACJI

HDBaseT to elastyczna i wydajna technologia oferująca olbrzymią prostotę i funkcjonalność dla okablowania firmy lub przestrzeni komercyjnej. Niemniej jednak, optymalizacja rozwiązania opartego na HDBaseT w znacznym stopniu zależy od wyboru rozwiązania oraz praktyk instalacyjnych.

Wybór kategorii 6A
HDBaseT jest czuły na przesłuchy obce. Podczas, gdy standard HDBaseT może teoretycznie współpracować z kablami niższej kategorii (nawet 5), to kategoria 6A wykazuje większą odporność na przesłuchy obce jak opisano w normach TIA i ISO. Oznacza to, że HDBaseT może używać w instalacjach gdzie kable prowadzone są w wiązkach oraz korytkach kablowych, co jest rozwiązaniem typowym dla budynków komercyjnych. Z tego powodu kat.6A jest zalecanym rozwiązaniem.

Obciążenia cieplne
HDBaseT może zapewniać moc do 100W poprzez wszystkie cztery pary w jednym kablu. Ponieważ w rozwiązaniu tym dane i zasilanie biegną tym samym kablem, towarzyszą temu dodatkowe obciążenia cieplne opisane w rozdziale #5.

Wybór kabli
W celu uzyskania optymalnej wydajności, należy stosować kable certyfikowane przez HDBaseT Alliance. Ważne jest, aby orientować się którzy dostawcy stosują w swoim sprzęcie wyłącznie kable ekranowane ponieważ wpływa to na pozostałe decyzje zakupowe.

Opracowano na podstawie materiałów CommScope – źródło