Nikogo nie zaskoczy stwierdzenie, że postęp cyfryzacji jest szybki jak nigdy dotąd. Nowe rozwiązania wzbogacą nasze życie i pracę, jednocześnie stawiając przed nami kolejne wymagania. Aby nadążać za następującymi zmianami korzystamy z coraz szybszego Internetu i łączności mobilnej. Niewątpliwie nowe fale aplikacji będą wymagały znacznie większych prędkości transmisji, mniejszych opóźnień oraz większej niezawodności i bezpieczeństwa. Co więcej, sieć musi być łatwo i szybko skalowalna dostosowując się do coraz większej ilości urządzeń.

Z artykułu dowiesz się jakie są wymagania i możliwości technologii 10 Gigabit Ethernet, a które czekają nas już w najbliższej przyszłości.

Biorąc pod uwagę obecne tempo rozwoju, szacuje się za kilka lat świadczone usługi internetowe wykorzystają całą dostępną przepustowość obecnie wykorzystywanych sieci HFC (ang. Hybrid Fibre – Coaxial, sieci hybrydowe wykorzystujące medium światłowodowe i koncentryczne kable sygnałowe). Dlatego projektując nowe sieci musimy być gotowi na większe wymagania dla infrastruktury które czekają nas już w niedalekiej przyszłości. Wdrażając już teraz zaawansowane technologie zapewniamy sobie większą przepustowość, mniejsze opóźnienia, większe bezpieczeństwo i niższe koszty operacyjne związane z rozbudową sieci.

Definicja łączności 10 GB/S

Czym jest łączność szerokopasmowa 10G?

Łączność 10G oznacza transmisje na poziomie 10 gigabitów na sekundę. Jest to prędkość 10 krotnie większa niż oferowana obecnie przez większość dostawców usług internetowych (do 10 Gb/s) oraz stukrotnie większa od prędkości wykorzystywanej najpowszechniej u odbiorców w kraju. Warto podkreślić, że tych terminów nie należy w żaden sposób łączyć z popularnym ostatnio pojęciem 5G, który oznacza piątą generację mobilnych łączy szerokopasmowych. W ostatnim czasie na rodzimym rynku pojawiły się oferty dostawców Internetu na poziomie 10 G. Na ten moment jest to rozwiązanie dosyć ekskluzywne jak na warunki domowe. Biorąc pod uwagę tempo rozwoju możemy być pewni, że w najbliższym czasie stanie się popularne, a w kolejnych latach wręcz niezbędne, aby nadążyć za wymaganiami powszechnych aplikacji.

Czym więc jest technologia 10G, która została opisana jako „kolejny wielki skok dla łączności szerokopasmowej”? W skrócie: technologie 10G są wykorzystywane w celu zapewnienia prędkości na miarę przyszłości. Inne korzyści to bezkompromisowa niezawodność, bezpieczeństwo i ochrona oraz ultra niskie opóźnienia – umożliwiające natychmiastową interakcję.

10G w Twojej sieci

W jaki sposób łącza szerokopasmowe 10G mogą przygotować Twoją sieć do obsługi aplikacji następnej generacji, niezależnie od topologii i technologii? Istniejące technologie są wykorzystywane do zapewnienia szybkości 10 razy większej niż obecnie. Wpływa to na budowę infrastruktury w różny sposób. Na przykład w celu wdrożenia większej prędkości konieczne jest zastosowanie większej liczby włókien światłowodowych po stronie dostępu i w pasywnej sieci optycznej. 10G umożliwia również dodanie funkcjonalności, takich jak zarządzane usługi głosowe, wideo w wyższej jakości i Internet rzeczy IoT.

Dyskusje branżowe na temat łączy szerokopasmowych 10G

Eksperci branżowi twierdzą, że platforma 10G zapewni istotne wsparcie dla aplikacji, które wymagają szybkiego, niezawodnego połączenia sieci stacjonarnych i mobilnych. Sieć 10G oferuje zwiększoną pojemność i bezpieczeństwo, bezproblemową łączność, wysoką niezawodność i małe opóźnienia, a także będzie miała zasadnicze znaczenie dla przyszłości gospodarki opartej na ciągłych innowacjach. Łączność szerokopasmowa 10G nie zostanie jednak wprowadzona od razu, lecz będzie stopniowo budowana na istniejącej infrastrukturze. Ma to konsekwencje dla różnych części sieci.

Co wiemy o łączności szerokopasmowej 10G?

Platforma 10G jest „przewodową siecią przyszłości, która przez najbliższe lata będzie napędzać cyfrowe doświadczenia i wyobraźnię konsumentów” – mówi Michael Powell, prezes i dyrektor generalny NCTA, głównego stowarzyszenia handlowego branży szerokopasmowej w USA.

Łącza szerokopasmowe 10G to ogromny krok naprzód w porównaniu z obecnymi prędkościami: na przykład film 4K UHD można pobrać w ciągu jednej minuty. Jednak najbardziej istotne zarządzanie bezcennymi informacjami w firmach i instytucjach wymagają nie tylko większej prędkości. Łączność musi być również bezpieczna i wysoce niezawodna. Mówiąc słowami Charlesa Cheeversa z biura CTO firmy CommScope: „Najszybsze prędkości na świecie są bezużyteczne, jeśli nie są niezawodne”.

Łącza szerokopasmowe 10G będą wspierać aplikacje, które wymagają szybkiego, niezawodnego połączenia sieci stacjonarnych i mobilnych. Na naszych oczach dokonuje się rozwój infrastruktury  wdrażający koncepcję „inteligentnego miasta”. Również coraz bardziej zaawansowana technologicznie opieka zdrowotna wymaga coraz większej transmisji przy zachowaniu pełnej niezawodności. Rosną wymagania związane z komunikacją między innymi w  placówkach edukacyjnych i w firmach, wymagające technologii pozwalających na prowadzenie wieloosobowych wideokonferencji w wysokiej jakości. Rosnące zapotrzebowanie na przepustowość sieci dotyka również sektor rozrywki i mediów, gry, platformy streamingowe, wirtualna i rozszerzona rzeczywistość.

Sieć szerokopasmowa 10G nie zostanie wprowadzona od razu, ale będzie stopniowo budowana na istniejącej infrastrukturze na dużych obszarach Ameryki Północnej, Europy i Azji. Zgodnie z założeniami platformy 10G, dostawcy Internetu dokonają tego poprzez wykorzystanie istniejących, bogatych w światłowody sieci przy użyciu istniejących i nowych technologii.

Czy potrzebuję 10G?

Technologia 10G na ten moment znajduje miejsce w biznesie i sektorze publicznym. W szczególności firmy i placówki wykorzystujące nowe technologie oraz cechujące się dużym przepływem informacji coraz częściej wymagają wyższych parametrów transmisyjnych. Dlatego mając na uwadze rozwój i realne potrzeby, wybór technologii staje się konieczny już w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw oraz większości placówek publicznych.

W przypadku mikroprzedsiębiorstw oraz obiektów mieszkalnych technologia 10G jest przydatna dla szczególnie wymagających biznesów i użytkowników oraz może być opłacalną inwestycją w przyszłość.

 

Opracowano na podstawie materiałów CommScope