Coraz więcej urządzeń potrzebuje podłączenia do sieci. W biurach i instytucjach obok łączności kablowej sieć bezprzewodowa staje się kluczowym elementem komunikacji, a dostęp do niej krytyczny. Dlatego tak ważna jest niezawodna i bezpieczna sieć bezprzewodowa, działająca zawsze i wszędzie tam, gdzie powinna.

W LANSTER PROJEKTUJEMY ZAAWANSOWANE, ODPORNE NA PRZECIĄŻENIA SIECI BEZPRZEWODOWE I WERYFIKUJEMY DZIAŁANIE JUŻ ISTNIEJĄCYCH

Coraz większą rolę w naszym życiu pełni internet. Urządzenia, które do tej pory nie potrzebowały dostępu do internetu, dzisiaj stają się urządzeniami sieciowymi. Klienci centrów handlowych, restauracji, goście hotelowi czy nawet ludzie spacerujący po parku wymagają dostępu do sieci. Profesjonalnie stworzone sieci potrzebne są w szpitalach, zarówno dla personelu jak i pacjentów, w urzędach i innych obiektach użyteczności publicznej. Również w przedsiębiorstwach zwykły internet po kablu przestaje wystarczać i zachodzi potrzeba wdrożenia sieci bezprzewodowej. Użytkownik sieci WiFi często wymaga, aby przemieszczając się między kilkoma AP, nie musiał przełączać się na swoim urządzeniu do innej sieci, wprowadzać nowych haseł itp. Dlatego też stworzona sieć musi zapewnić płynne przechodzenie między AP. W dzisiejszych czasach opracowanie projektu sieci bezprzewodowej jest jednym z kluczowych elementem przy wdrażaniu systemu w przedsiębiorstwie. Aby sieć Wi-Fi była niezawodna, bezpieczna i spełniała wszystkie wymagania, trzeba o wielu aspektach funkcjonalnych i technicznych myśleć już w fazie projektu. Firma Lanster może zapewnić stworzenie profesjonalnej sieci, która spełni wszelkie wymagania takie jak wydajność, bezpieczeństwo i niezawodność.

CZY PROJEKT SIECI WLAN JEST MI POTRZEBNY?

Zapewne każdy miał nie raz problem z połączeniem z siecią Wi-Fi w szkole, restauracji, czy nawet we własnym domu. Jeśli użytkowników sieci WiFi jest niewielu a dostęp do niej nie jest krytyczny, takie nieudogodnienia jak chwilowy brak dostępu może być przez wielu Użytkowników akceptowalny. Sytuacja zmienia się diametralnie dla większych instalacji, z większą liczbą Użytkowników lub po prostu w miejscach gdzie nie możemy sobie pozwolić na funkcjonowanie usług sieciowych o słabej jakości lub stabilności. W takim wypadku profesjonalny projekt sieci Wi-Fi będzie niezbędny.

WYDAJNOŚĆ, BEZPIECZEŃSTWO I NIEZAWODNOŚĆ

Jak to wygląda w praktyce?

Aby odpowiednio zaprojektować sieć WLAN musimy wiedzieć jaka jest skala instalacji, a więc ilu użytkowników będzie z tej sieci korzystać oraz jaki obszar ma być pokryty zasięgiem. Powinniśmy też znać typy usług jakie planuje wdrożyć Użytkownik, np.:

 • Zwykły dostęp do sieci,
 • HotSpot,
 • Głos – VoWLAN (Voice over WLAN)
 • System lokalizacji RTLS – Real Time Location Systems.
Dzięki takim informacjom będziemy wiedzieć jakie pasma (2,4GHz, 5GHz) oraz standardy (802.11 a, b, g, n, ac) należy wdrożyć. Od typów usług zależy również ilość AP i ich rozmieszczenie na obiekcie – inna moc sygnału jest potrzebna dla zwykłego WLAN czy też HotSpot, a inna do usług typu RTLS. Kolejnym ważnym aspektem jest rozkład pomieszczeń oraz materiał, z którego budynek jest wykonany, ponieważ od tego będzie zależał zasięg naszej sieci i jej parametry. Powinniśmy również odnaleźć potencjalne źródła zakłóceń, którymi mogą być różne urządzenia emitujące fale w paśmie wykorzystywanym przez WiFi. Może to być np.:
 • Kuchenka mikrofalowa;
 • Urządzenia wykorzystujące Bluetooth;
 • Stare telewizory;
Dysponujemy profesjonalnym sprzętem pomiarowym oraz oprogramowaniem, które oprócz mocy sygnału, badają poziom mocy szumów, nakładanie się sygnału z poszczególnych Punktów Dostępowych oraz inne parametry, które w efekcie pozwalają nam na odpowiednie zaprojektowanie sieci.

200 MLD

LICZBA URZĄDZEŃ LUB PRZEDMIOTÓW, WG BADANIA IDC, KTÓRE MOŻNA POŁĄCZYĆ Z INTERNETEM. OGROMNĄ CZĘŚĆ BEZPRZEWODOWO.

Projektowanie od podszewki

Możemy się spotkać z dwoma typami projektów:

 • Dla budynku istniejącego – dla którego optymalne jest wykonanie pomiarów na miejscu;
 • Dla Budynku nowoprojektowanego – wykonujemy model budynku i przeprowadzamy symulację;
Przy modelowaniu musimy znać parametry takie jak np.:
 • Grubości ścian;
 • Wielkość pomieszczeń;
 • Wysokość pomieszczeń;
 • Materiał z którego są zbudowane ściany;
 • Materiał z jakiego wykonane są podłogi;
Po wykonaniu modelu przeprowadzamy symulację, w której wirtualnie umieszczamy na planie Punkty Dostępowe, tak aby uzyskać optymalny zasięg przy minimalnej liczbie AP. Natomiast w przypadku pomiarów badany jest zasięg do tymczasowo instalowanych punktów dostępowych oraz wykonywany jest skan wszystkich kanałów radiowych w celu ustalenia liczby i zasięgu obcych sieci WiFi. Ważne jest aby dotrzeć do każdego miejsca w budynku, ponieważ może się okazać, że w jednym pomieszczeniu będziemy mieć świetny zasięg, a w pomieszczeniu tuż obok łączność z AP nie będzie zadowalająca. W wyniku końcowym naszych pomiarów i symulacji Użytkownik otrzymuje pełną i rozbudowaną dokumentację w której znajdują się analizy takie jak mapy zasięgu, zakłóceń, overlap między sąsiednimi komórkami, prędkość transmisji, lista i zasięg obcych WiFi itp. które pozwalają dobrać optymalną lokalizację i ilość punktów dostępowych instalowanych w budynku.
Rys. 1. Od lewej: model budynku, symulacja mocy sygnału.
Rys. 2. Rozmieszczenie AP oraz ścieżki wykonywania pomiarów. W efekcie utworzona mapa cieplna mocy sygnału odbieranego.
W projekcie opracowujemy optymalne rozmieszczenie i ilość AP, optymalną alokację kanałów radiowych oraz weryfikujemy i optymalizujemy sieć w pomiarach pasywnych i aktywnych. Oczywiście aby projekt był kompleksowy potrzebna jest również pełna infrastruktura okablowania strukturalnego. Przy większej liczbie AP powinno się stosować kontroler, który pomoże w zarządzaniu siecią bezprzewodową.

KORZYŚCI Z PROFESJONALNIE ZAPROJEKTOWANEJ SIECI BEZPRZEWODOWEJ:

 • OBSŁUGA WIELU UŻYTKOWNIKÓW I URZĄDZEŃ
 • WYSOKA WYDAJNOŚĆ SYSTEMU
 • NIEZAWODNOŚĆ
 • BEZPIECZEŃSTWO
 • DOSTOSOWANIE DO WYMAGAŃ I WARUNKÓW WYSTĘPUJĄCYCH W BUDYNKU
 • MOŻLIWOŚĆ WDROŻENIA DOWOLNYCH USŁUG WYMAGANYCH PRZEZ UŻYTKOWNIKA, NP. VOWLAN, RTLS
 • SPRAWNE MONITOROWANIE I ZARZĄDZANIE SIECIĄ