OPCJE (I ARCHITEKTURA) OTWARTE NA ZMIANY

SIECIOWY I EFEKTYWNY BUDYNEK TO TAKI, W KTÓRYM WSZYSTKIE SYSTEMY KOMUNIKUJĄ SIĘ W SPOSÓB SWOBODNY, PEWNY I BEZPIECZNY W RAMACH JEDNOLITEJ INFRASTRUKTURY SIECIOWEJ.

Opublikowane normy umożliwiają zastosowanie otwartej architektury, która nie ogranicza managera firmy w zakresie współpracy z dostawcami lub technologiami (jak to często bywa w przypadku specyfikacji firmowych).

Jaki jest…powód stosowania norm?
Normy określają minimalne wymagania dotyczące koncepcji, budowy, instalacji, testowania i obsługi zaawansowanych rozwiązań sieciowych w budynkach

ŁĄCZENIE SYSTEMÓW CZASAMI OZNACZA ŁĄCZENIE NORM

Normy są istotne nie tylko w zakresie ich konkretnej tematyki, ale także w odrębnych ale powiązanych tematykach z którymi są pośrednio powiązane.

Na przykład normy ISO/IEC dotyczące wydajności kanałów transmisyjnych są opracowywane w taki sposób, aby były zgodne z normami IEC dotyczącymi elementów stosowanych w tych kanałach. Jeżeli te dwa zestawy specyfikacji nie będą skoordynowane, to dane rozwiązanie może nie sprostać oczekiwaniom. Co więcej, charakterystyki działania kanałów opracowywane są we współpracy z organizacjami normalizacyjnymi, takimi jak IEEE. Zapewnia to maksymalizację ogólnej wydajności systemu z jednoczesnym wsparciem przyszłych zastosowań oraz redukcją całkowitego kosztu utrzymania. Idealne dostosowanie technologii i specjalizacji jest możliwe wyłącznie poprzez przestrzeganie opublikowanych norm.

Normy zmieniają się cały czas. Jak być na bieżąco?
Organizacje normalizacyjne to niezależne grupy wybitnych specjalistów w danej dziedzinie oraz ekspertów zatrudnianych przez głównych producentów takich jak CommScope. Firmy te regularnie aktualizują informacje o opublikowanych normach na swoich stronach internetowych. Na przykład firma CommScope publikuje kwartalne aktualizacje pokazujące ostatnie zmiany w normach.

KTO DECYDUJE O NORMACH?

Oto najbardziej znane organizacje normalizacyjne wraz z linkami do stron.

ISO
Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna. Niezależna organizacja promująca normy przemysłowe, komercyjne i technologiczne na całym świecie.

IEEE:
Instytut Inżynierów Elektryków i Elektroników. Globalna organizacja opracowująca normy z dziedziny elektroniki i telekomunikacji.

TIA
Stowarzyszenie Przemysłu Telekomunikacyjnego obejmujące 12 komitetów publikujących wytyczne dla RF, komunikacji komórkowej i satelitarnej, centrów danych, sieci VoIP i inteligentnych budynków.

IEC
Międzynarodowa Komisja Elektrotechniczna publikująca normy elektryczne i elektroniczne dotyczące światłowodów, telekomunikacji i innych obszarów.

INCITS
Międzynarodowy Komitet ds. Norm Technologii Informacyjnej opracowujący normy w zakresie od telekomunikacji poprzez przetwarzanie w chmurze po transport.

CENELEC
Europejski Komitet Normalizacyjny Elektrotechniki. Organizacja publikująca normy dla technologii połączeń oraz sieci zarówno przewodowych jak i bezprzewodowych.

WNIOSKI

BUDYNKI KOMERCYJNE ODGRYWAJĄ ISTOTNĄ ROLĘ W NASZYM ŻYCIU. WZRASTAJĄCA INTEGRACJA I INTELIGENCJA TYCH BUDYNKÓW WPŁYWA NA REWOLUCJĘ W ŁĄCZNOŚCI I WYDAJNOŚCI, CO Z KOLEI PRZYNOSI KORZYŚCI WŁAŚCICIELOM I UŻYTKOWNIKOM.

W niniejszej publikacji opisaliśmy najlepsze praktyki dotyczące sieciowego i wydajnego podejścia do inteligentnych budynków. Wraz ze zróżnicowaniem zastosowań, systemów i technologii, filozofia sieciowego i wydajnego budynku wciąż ewoluuje przynosząc coraz to nowe korzyści i możliwości. Z uwagi na różnorodność rozwiązań oraz ich elastyczność, z jaką muszą zostać wdrożone do użytku, nie jest zaskoczeniem, że komercyjne budynki na całym świecie wyposażone są w sieci oparte o systemy CommScope. Jako lider w branży z latami doświadczenia oraz innowacji, zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy rozwiązania wspierające sieci w inteligentnych budynkach.

Skupiamy się na rozwoju opartym na współpracy, konkurencyjnych kosztach oraz nieustannej potrzebie wzrostu wydajności.

Zapraszamy Państwa do kontaktu z przedstawicielem Lanster w celu dowiedzenia się, jak współpraca z nami może pomóc Państwu w zbudowaniu sieciowego i efektywnego budynku.

PRZEGLĄD AKTUALNYCH I NOWYCH TECHNOLOGII

• 2.5 i 5GBASE-T
Rozwiązania wykorzystujące technologie bezprzewodowe przesunęły granice pasma w okablowaniu poziomym poza 1 Gbps. Powszechne zastosowanie tych technologii będzie miało istotny wpływ na zastosowanie większych prędkości w innych sieciach dostępowych i szkieletowych. W wyniku tego, IEEE zdefiniowało interfejsy Ethernet 2.5 i 5 Gpbs w celu przyspieszenia przepływności na istniejących już w wielu budynkach komercyjnych infrastrukturach zbudowanych z komponentów kategorii 5 i 6.

• Zautomatyzowane Zarządzanie Infrastrukturą (AIM)
Zintegrowany sprzęt (panele krosowe i kontrolery) oraz oprogramowanie automatycznie wykrywają wkładanie i wyjmowanie kabli krosowych oraz dokumentują infrastrukturę połączeń kablowych wraz z podłączanymi urządzeniami.

• Power over Ethernet (PoE)
System do bezpiecznego przesyłania energii elektrycznej – wraz z danymi – do zdalnych urządzeń za pośrednictwem standardowych kabli kategorii 3, 5, 5e, 6 oraz 6A. PoE opracowano tak, aby dane Ethernet oraz zasilanie nie zakłócały się nawzajem , a co za tym idzie, aby mogły być przesyłane równocześnie.

• HDBaseT
HDBaseT jest standardem łączności do przekazywania nieskompresowanych multimediów o ultra wysokiej rozdzielczości, 100BaseT Ethernet, USB 2.0, zasilania do 100 watów mocy oraz różnych sygnałów sterujących za pomocą pojedynczego kabla LAN na odległość do 100 metrów (328 stóp).

• 802.11ac
Standard bezprzewodowej sieci lokalnej (WLAN) IEEE 802.11ac jest ewolucją 802.11n który zapewnia zwiększoną wydajność i pojemność w paśmie 5 GHz oraz bardziej wyrafinowane techniki modulacji.

• Systemy bezprzewodowe w budynku (IBW)
Rozwiązanie umożliwiające komunikację bezprzewodową telefonii komórkowej w przestrzeni wewnętrznej budynku, gdzie sieć makro nie ma efektywnego zasięgu.

Opracowano na podstawie materiałów CommScope – źródło