Ilość zagadnień związanych z projektowaniem sieci informatycznej może być przytłaczająca. Należy wziąć pod uwagę wiele aspektów. Ponadto projektanci często od razu przechodzą do kwestii technicznych, co nie ułatwia użytkownikom podjęci decyzji.

Jak zatem określić wymaganą przepustowość sieci, ilość punktów logicznych i ich konfigurację? Wybrać system otwarty czy zamknięty? W tym artykule pomożemy Ci odpowiedzieć na te pytania.

 

Aby ułatwić podejmowanie decyzji warto wziąć pod uwagę, że rozwiązania, jak również dostępne na rynku technologie wynikają z potrzeb i funkcjonalności oraz są narzędziem pozwalającym uzyskać konkretne cele. Dlatego pierwszym i podstawowym pytaniem, które należy sobie zadać jest: Jaka jest długoterminowa strategia Twojej firmy? Z czego wynika takie podejście?

Montaż okablowania wiąże się ze znaczną ilością robót i przebiega w sposób inwazyjny dla całego budynku. Szczególnie w przypadku prowadzenia instalacji podtynkowo, co wiąże się przynajmniej z częściowym remontem wnętrza budynku. Nawet stosując listwy kablowe, na czas instalacji konieczne jest czasowe wyłączenie działania pomieszczeń oraz zatrzymanie sieci. Dla biur może to uniemożliwić prawidłowe funkcjonowanie, a przestój z tym związany może okazać się droższy niż sama instalacja.

Zatem najlepszym i najbardziej opłacalnym podejściem jest zaprojektowanie sieci w taki sposób, aby pokrywała nie tylko aktualne potrzeby, ale również te za 5, 10, 15 lat. Zastanów się, jak często zmieniałeś telefon w tym czasie. Pomyśl, jak bardzo różni się Twój aktualny model od tego pierwszego. Wyobraź sobie, że Twoje okablowanie musi podołać takim zmianom technologicznym, które niewątpliwie nastąpią. Wniosek jest oczywisty, dobierając komponenty sieci należy dopasować przepustowość do aktualnych i przyszłych potrzeb.

Szczególnie w przypadku dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstw, należy zwrócić uwagę nie tylko na postęp technologiczny, ale również na rosnącą liczbę użytkowników. Wzrost liczby urządzeń skutkuje zwiększonym ruchem sieciowym, a więc koniecznością stosowania wydajniejszego okablowania i serwerowni.

Podążając tym tokiem myślenia, należy określić, ile punktów dostępowych sieci będzie potrzebnych za 10 lub 15 lat. Liczba połączeń wiąże się z nowymi stanowiskami dla pracowników oraz rosnącą liczbą urządzeń wykorzystujących protokół Ethernet. Obecne trendy rozszerzania obszarów komunikacji zmierzają w kierunku przekształcania budynków w inteligentne biura.

Instalacje należy również dopasować pod kątem zmian w organizacji przestrzeni. W przypadku częstej reorganizacji i migracji stanowisk sieć musi odznaczać się wysoką elastycznością. Coraz powszechniejsze zastosowanie znajduje koncepcja pracy home office oraz pracy hybrydowej. W związku z tym sieć musi być w stanie obsługiwać nie tylko lokalne urządzenia, lecz również zapewnić dostęp dla osób pracujących z domu.

Wszystkie te czynniki są istotne przy wyborze rozwiązania sieciowego. Często warto włączyć do dyskusji ekspertów, którzy znają aktualne trendy i mogą doradzić opcje optymalne dla Twoich potrzeb.

 

Najbardziej rozpowszechnionym rozwiązaniem sieciowym jest obecnie klasyczny system okablowania strukturalnego zgodny z normą DIN EN 50173. Ponieważ wszystkie aktywne komponenty są tu scentralizowane, system ten charakteryzuje się niskim nakładem administracyjnym. Dużą wadą jest jednak brak elastyczności architektury bazowej. Powoduje to, że późniejsza rozbudowa sieci jest bardzo kosztowna. Koszty są zwykle trzykrotnie wyższe niż koszty początkowej instalacji. Dlatego sztuka planowania polega na tym, aby już teraz uwzględnić potencjalnie potrzebne połączenia. Dodatkowym kosztom wynikającym z nadmiernego planowania można nieco przeciwdziałać poprzez zastosowanie jedno- i dwustronnie zmontowanych wstępnie kabli światłowodowych. Na przykład PreCONNECT® isoNET dzięki wstępnemu montażowi może zaoszczędzić do 5% czasu pracy w porównaniu z konwencjonalnymi systemami okablowania.

Rozwiązania okablowania firmy Rosenberger OSI: PreCONNECT® isoNET, flexNET i smartNET

 

Trend sieciowy: Workplace 4.0 wymaga wysokiej elastyczności. Dotyczy to w szczególności przedsiębiorstw, które szybko się rozwijają. Rozwiązaniem sieciowym, które doskonale spełnia wymagania coraz bardziej dynamicznych procesów pracy w środowisku biurowym i oferuje wysoki stopień elastyczności w projektowaniu przestrzennym, jest PreCONNECT® flexNET. Dodatkową elastyczność uzyskuje się poprzez umieszczenie pasywnego miedzianego punktu konsolidacyjnego w przestrzeniach biurowych. Dzięki temu nowe urządzenia mogą być łatwo podłączone do pasywnego punktu konsolidacyjnego, a istniejące stacje robocze mogą być przeniesione.

Rozwiązania sieciowe, takie jak PreCONNECT® smartNET, charakteryzuje się dużą elastycznością w zakresie rozszerzania pasma oraz możliwością indywidualnego przydzielania szybkości transmisji danych. Jest to możliwe dzięki rozdzielaczom biurowym (OD), które są podłączone do pasywnego punktu zbiorczego w konfiguracji gwiazdy lub pierścienia i jako systemy rozproszone zastępują klasyczne, scentralizowane rozdzielacze piętrowe.

 

Indywidualna szerokość pasma wspiera bezpieczeństwo inwestycyjne rozwiązania sieciowego

Indywidualne przydzielanie szybkości transmisji danych jest szczególnie korzystne w przedsiębiorstwach, w których istnieją działy o różnych potrzebach w zakresie wydajności sieci. Na przykład wymagania działu projektowego przy przetwarzaniu plików CAD różnią się od wymagań działu sprzedaży. Przy wysokiej skalowalności pasma należy oczywiście wziąć pod uwagę argumenty dotyczące przyszłej rentowności i bezpieczeństwa inwestycji. Przekonaliśmy się już o tym w przeszłości: nie ma czegoś takiego jak „zbyt duża” przepustowość. Zapotrzebowanie na szybkość stale rośnie. Coraz więcej urządzeń jest integrowanych w sieci biurowej. Zwiększa się ilość komunikacji wideo. Podobnie jak moc urządzeń PoE i liczba punktów dostępowych WLAN. Rośnie liczba aplikacji w chmurze i innowacyjnych narzędzi do współpracy. Sieć budynkowa jest również w coraz większym stopniu rozszerzana na środowiska przemysłowe i aplikacje IoT. Wszystko to wymaga stale rosnącej przepustowości.

Jeśli masz pytania odnośnie planowania sieci IT, napisz w komentarzu lub skontaktuj się z nami.

 

Opracowano na podstawie materiałów Rosenberger