RÓŻNICE SIĘ ZACIERAJĄ

ZASTOSOWANIA I TECHNOLOGIE SIECIOWE TAKIE JAK ETHERNET 2.5G/5G/10G, POE I HDBaseT SĄ W TRAKCIE CIĄGŁEGO ROZWOJU.

Rozwój ten generuje nowe możliwości integracji zastosowań związanych z nieruchomościami, IT oraz urządzeń w pojedynczą, uproszczoną infrastrukturę sieciową opartą o miedziane okablowanie skrętkowe. Zastosowania te to m.in.:

 • Wi-Fi
 • Bezprzewodowa łączność w budynku (IBW)
 • Inteligentne oświetlenie LED
 • Systemy A/V
 • Bezpieczeństwo i kontrola dostępu
 • Automatyka budynku
 • Gromadzenie danych

W publikacji tej w sposób szczegółowy zbadamy te zastosowania i technologie. Jedna rzecz staje się od razu oczywista: zoptymalizowane środowisko firmowe integruje wszystkie te zastosowania w ramach jednej wspólnej infrastruktury.

Czym jest… wspólna infrastruktura?

Wspólna infrastruktura zapewnia efektywne kosztowo środki do obsługi różnych zastosowań. Jest także w stanie dostosować się do nowych zastosowań przewodowych i bezprzewodowych.

ZALETY: KOSZT, NIEZAWODNOŚĆ, SPRAWNOŚĆ

Z punktu widzenia działania, integracja taka jest bardzo dobrą alternatywą dla zestawu różnych topologii przewodowych i bezprzewodowych, z których każda wymaga niezależnego zarządzania. Poprzez połączenie tych zróżnicowanych potrzeb w pojedynczy, inteligentny „kanał”, który może obsłużyć przepływ wszystkich danych w obiekcie, można zredukować koszty instalacji poprzez zastosowanie wspólnej infrastruktury nawet o 50 procent, a także obniżyć koszty eksploatacyjne.

Zmniejszona liczba niezależnych sieci pomaga w zapewnieniu większej niezawodności oraz dłuższego czasu poprawnego działania. Ponieważ rozwiązanie jest elastyczne i łatwe w dostosowaniu, jest to prosty i tani sposób na zmianę lub rozszerzenie obsługiwanych systemów zgodnie z wymaganiami danej działalności.

Trzy powyższe korzyści mogą zapewnić łączność i niezawodność w naszym szybko rozwijającym się miejscu pracy, co pozwoli firmie na płynne, ekonomiczne i – co najważniejsze – konkurencyjne działanie.

ZALECENIA REALIZACYJNE

Okablowanie w postaci skrętek zapewnia wspólny fundament do rozwijania różnych zastosowań w budynku. Okablowanie z komponentów kategorii 6A  jest rekomendowanym rozwiązaniem gdyż zapewnia nowe możliwości dla obecnych i przyszłych aplikacji. Poniższe wskazówki pomogą Ci zoptymalizować korzyści z wdrożenia innowacji:

Poznaj swoje systemy  

Obecny postęp technologii sprawia że co raz większa liczba rozwiązań wykorzystuje sieć, na przykład:

 • Głos i dane
 • Wewnątrz-budynkowa sieć komórkowa
 • Kontrola dostępu i monitoring
 • Automatyka budynku
 • Usługi audio i video
 • Oświetlenie i sterowanie LED
 • Czujniki obecności i Środowiskowe

Okablowanie poziome i szkieletowe

Wspólna infrastruktura wymaga dużej przepustowości kanału do przesyłania danych z różnych systemów i sprostania przyszłym wymaganiom w zakresie szerokości pasma. Aby sprostać tym wymaganiom i zagwarantować możliwość przyszłego rozwoju, połączenia poziome (które stanowi okablowanie łączące urządzenia końcowe) powinno być klasy EA. Połączenia szkieletowe łączące wszystkie punkty FD z BD powinny być wykonane z kabli światłowodowych OM4.

Przestrzegaj norm

Podczas, gdy infrastruktura jest wspólna, aplikacje i urządzenia, które są obsługiwane, już nie. Standardy aplikacyjne zazwyczaj wpływają na standardy okablowania. Dlatego też istotne jest, aby przestrzegać wszystkich stosownych norm wydawanych przez ISO, TIA, IEEE oraz inne organizacje normalizacyjne. Więcej informacji dotyczących norm znajdziesz w rozdziale 12 – publikacja już wkrótce.

Dodatkowe źródła:

Biuletyn: Sieciowy  i  Wydajny  Budynek

Biuletyn: Szkieletowe okablowanie światłowodowe w budynkach

Opracowano na podstawie materiałów CommScope – źródło