W świecie, w którym ważny jest czas, wydajność i efektywność brak systemu zarządzania infrastrukturą przedsiębiorstw i serwerowni, w tym zdigitalizowaną dokumentacją, jest jak pisanie na maszynie w epoce komputerów. Koszty takich systemów zwracają się po 2-3 latach, albo… po pierwszej unikniętej awarii.

SYSTEMY ZARZĄDZANIA LANSTERA REDUKUJĄ KOSZTY ENERGII , OSZCZĘDZAJĄ PRZESTRZEŃ I OGRANICZAJĄ LICZBĘ PRZESTOJÓW W DZIAŁANIU.

OPTYMALNY SYSTEM DLA PRZEDSIĘBIORSTWA

Systemy zarządzania mają zastosowanie od małych do bardzo dużych serwerowni, aż po data center. Realizacje Lanstera potwierdzają, że tego typu rozwiązania są niezwykle istotne w rozległych strukturach, nawet tak dużych jak rozmieszczone w różnych punkach miasta elementy systemu technologicznego czy biznesowego przedsiębiorstw i instytucji: telekomunikacyjnych, finansowych, miejskich przedsiębiorstw z rozproszoną infrastrukturą.

W rekomendacji D w pkt. 5.10 Komisja Nadzoru Finansowego wymaga od instytucji finansowych zapewnienia dostępności aktualnej i precyzyjnej dokumentacji środowiska teleinformatycznego.

Tego typu zalecenia stają się standardem w innego rodzaju instytucjach i przedsiębiorstwach.

1. ZARZĄDZANIE I DOKUMENTACJA INFRASTRUKTURY PRZEDSIĘBIORSTW

ZARZĄDZANIE PRZEDSIĘBIORSTWEM: 4.0

W przypadku rozległych przedsiębiorstw i instytucji posiadających wiele oddziałów pojawia się potrzeba zcentralizowania zarządzania obiektami. Dostęp z jednego miejsca do całej infrastruktury wszystkich budynków pozwala zarządzać infrastrukturą techniczną, co staje się szczególnie ważne w przypadku modernizacji i awarii.

Coraz więcej instytucji i przedsiębiorstw w Polsce stawia na nowoczesność, ich produkty i usługi są innowacyjne i konkurencyjne na globalnym rynku. Tymczasem zarządzanie infrastrukturą, w tym jej dokumentacja pozostaje na poziomie epoki Gutenberga. Wrażliwe, kluczowe, dla działalności systemy elektryczne, telekomunikacyjne, wentylacyjne, bezpieczeństwa są zdokumentowane i zarchiwizowane jedynie w postaci papierowej. Tymczasem w pełni zdigitalizowana dokumentacja pozwala na bieżąco wprowadzać zmiany. Dzięki możliwości udostępniania wiele osób w różnych miejscach może w tym samym czasie wspólnie pracować, na przykład aktualizując system.

W nowoczesnym zarządzaniu kluczowa jest pełna i aktualna wiedza o całej infrastrukturze i szybki do niej dostęp z różnych miejsc. Szczególnie istotny jest błyskawiczny, pełny dostęp do kompletnych danych o infrastrukturze w sytuacjach kryzysowych, takich jak awarie.

Systemy zarządzania i dokumentacji są bardzo często wykorzystywane także w firmach o skomplikowanej sieci obiektów na jednym terenie oraz w instytucjach, które ze względu na newralgiczną działalność muszą stosować szczególne procedury bezpieczeństwa.

2. ZARZĄDZANIE INFRASTRUKTURĄ SERWEROWNI

DOBRZE ZARZĄDZANE SERWEROWNIE

Zacznijmy najpierw od tych źle zarządzanych. W Polsce problem ten dotyczy ogromnej części centrów przetwarzania danych. Ocenia się, że niewykorzystanie przestrzeni w serwerowniach na poziomie 15 proc. to już niezły wynik.
Średnio przyjmuje się, że małe i średnie firmy, mające od 1 do 15 szaf w serwerowni tracą na złym zarządzaniu od 4 800 zł do nawet 72 000 zł rocznie. Przy dużych firmach z sektora finansowego i telekomunikacyjnego straty dochodzą do 480 000 zł rocznie. Straty biorą się ze złego wykorzystania przestrzeni w serwerowniach. Jeszcze na poziomie projektowania powinna zostać założona rezerwa miejsca na nowe serwery. Najczęściej jednak już po 3 latach miejsca zaczyna brakować, choć teoretycznie… jest go jeszcze sporo. Bez systemów zarządzania serwerowniami brak jest również kontroli nad wykorzystaniem przestrzeni, w efekcie serwery są umieszczane w szafach w sposób niewydajny. A straty miejsca sięgają 50 proc.

Niestety, serwerownie to nie budowle z klocków lego, w których poszczególne serwery w szafach można dowolnie zmieniać, przekładać. Takie operacje powodują przestoje w działaniu, czyli kolejne straty, doprowadzają również do awarii i utraty danych. Optymalnym momentem wdrożenia systemów zarządzania jest budowa lub modernizacja serwerowni. Warto pamiętać, że same systemy zarządzania serwerowniami nie wystarczą. By sprzęt działał sprawnie i niezawodnie konieczna jest infrastruktura: wydajne połączenia światłowodowe, systemy zasilania, wentylacji oraz systemy bezpieczeństwa (przeciwpożarowy, monitoringu, kontroli dostępu).

NOWOCZESNE SERWEROWNIE

Jak zoptymalizować ich działanie?

Firmy inwestują w drogie i ultranowoczesne serwerownie, których zadaniem jest spełnienie wszystkich potrzeb prężnie rozwijających się przedsiębiorstw. To rozwiązania kosztowne, a zarazem stanowiące kluczowe ogniwa w działalności. Złe wykorzystanie przestrzeni serwerowni, utrata danych i przerwy w działaniu to realne problemy, które dotykają nawet najlepsze i najnowsze serwerownie. Bardzo często sprzęt z XXI wieku zarządzany jest sposobami rodem z XIX wieku. Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem jest inwestycja w nowoczesne systemy zarządzania infrastrukturą serwerowni. Ich zadaniem jest zredukowanie kosztów utrzymania i optymalizacja działania serwerowni poprzez: redukcję zużycia energii, lepsze wykorzystanie przestrzeni, dokumentację i inwentaryzację, obniżenie liczby awarii i okienek serwisowych oraz poprawę stabilności działania.

Monitoring sieci nigdy nie był tak prosty

System oferowany przez Lanster zapewnia pełną kontrolę nad infrastrukturą. W czasie rzeczywistym informuje nas o stanie sieci oraz o występowaniu ewentualnych błędów. Dzięki dostępowi do narzędzi diagnostycznych mamy możliwość w pełni optymalnie zarządzać całą infrastrukturą techniczną.

KOMPLETNY SYSTEM ZARZĄDZANIA PROJEKT, BUDOWA, UŻYTKOWANIE

Systemy zarządzania i dokumentacji możemy wykorzystać na poziomie:

 • projektowania serwerowni i infrastruktury przedsiębiorstw – system pozwala stworzyć optymalny projekt dostosowany do warunków przestrzennych i zasobów
 • prowadzenia budowy – dzięki systemowi możemy sprawować pełną kontrolę nad realizacją projektu, na bieżąco optymalizując go do zmieniających się warunków
 • użytkowania – w celu optymalizacji działania dokumentacji i redukcji kosztów
 • modernizacji serwerowni i infrastruktury przedsiębiorstw – systemy Lanstera można zastosować podczas modernizacji, w sytuacjach kiedy dotychczas nie było takich rozwiązań. Co więcej, system można wprowadzać stopniowo wraz z etapami modernizacji

Przy tworzeniu koncepcji wdrożenia współpracujemy nie tylko z działami IT, ale również: finansowym, inwestycyjnym, technicznym czy projektowym. Dzięki zaangażowaniu wielu osób z różnych działów przygotowywana koncepcja jest kompletna i odpowiada potrzebom całej firmy.

Według IDC, wiodącego na świecie centrum badań branży IT, najważniejszymi wyzwaniami stojącymi przed zarządzającymi infrastrukturą serwerowni jest redukcja zużycia energii, oszczędność przestrzeni i efektywne zarządzanie sprzętem minimalizujące liczbę awarii.

KORZYŚCI:

 • REDUKCJA ZUŻYCIA ENERGII
 • OPTYMALIZACJA WYKORZYSTANIA PRZESTRZENI
 • DOKUMENTACJA I ŁATWA INWENTARYZACJA
 • GRAFICZNA WIZUALIZACJA W 3D SERWEROWNI I INFRASTRUKTURY PRZEDSIĘBIORSTW
 • OBNIŻENIE LICZBY AWARII I PRZESTOJÓW W DZIAŁANIU
 • POPRAWA STABILNOŚCI
 • NIEOGRANICZONE MOŻLIWOŚCI ZASTOSOWANIA NIEZALEŻNIE OD WIELKOŚCI FIRMY, INFRASTRUKTURY I ZASTOSOWANYCH TECHNOLOGII I PRODUCENTÓW