Żyjemy w epoce Big Data. Liczba danych co dwa lata podwaja się i przekracza wszystko, co ludzkość wytworzyła dotychczas. Kluczowe dla firm staje się przechowywanie, gromadzenie i przetwarzanie danych. Serwerownie i data center, których życie przewidziane jest na 15-25 lat już po kilku latach przestają być wydajne i niezawodne. Jedną z przyczyn jest zastosowanie mało wydajnych połączeń światłowodowych, których koszty wymiany są ogromne.

WŁAŚNIE DLATEGO INŻYNIEROWIE LANSTERA PROJEKTUJĄ WYDAJNE POŁĄCZENIA ŚWIATŁOWODOWE, WYPRZEDZAJĄCE OBECNE STANDARDY SZYBKOŚCI KOMUNIKACJI

24 GODZINY NA DOBĘ, 7 DNI W TYGODNIU, 365 DNI W ROKU

Biznes potrzebuje coraz więcej danych, do których dostęp powinien mieć zawsze i wszędzie. Najszybciej jak to możliwe. Dlatego podstawowymi wymogami stawianymi przed serwerowniami i data center jest wydajność i niezawodność. Aplikacje powinny działać w mgnieniu oka, a sprzęt powinien być otwarty na zmieniające się technologie.

JAK DOBRZE ZAPROJEKTOWAĆ SERWEROWNIĘ?

O ile cykl życia serwerów określa się na 3 do 5 lat, to okablowanie światłowodowe powinno być użytkowane przez 15-25 lat, cały czas zapewniając wysoką wydajność prędkości przesyłu danych. To infrastruktura krytyczna serwerowni, praktycznie niewymienialna. Dzieje się tak z prostej przyczyny. Koszty wymiany kabli są bardzo wysokie ponieważ wiążą się z pracami budowlanymi i przestojami w działaniu. Dlatego tak istotne jest właściwe zaprojektowanie, zgodne z standardami i technologiami. Jeśli już na poziomie projektu i budowy serwerowni nikt nie zadbał o te parametry, to może dojść do przestoju, zwanego okienkiem serwisowym. Wymuszone zatrzymania serwerów IT to najbardziej kosztowne sytuacje w działaniu takich obiektów. Często są one wielokrotnie wyższe niż zainwestowanie w wysokowydajne połączenia światłowodowe już na etapie budowy.

WĄSKIE GARDŁO SERWEROWNI

Jednymi z najczęstszych problemów są „wąskie gardła” serwerowni, które powodują, że centra przetwarzania danych, po stosunkowo krótkim czasie, użytkowania nie spełniają standardów wydajności. Przyczyną jest instalacja okablowania o niskich prędkościach przesyłu. Zapotrzebowanie na dane nieustannie rośnie, a tempo w jakim wchodzą na rynek nowe standardy ich przesyłania w serwerowniach jest wyższe niż kiedykolwiek wcześniej. Jeśli jeszcze dekadę temu standard prędkości obowiązywał przez 10 lat to obecnie jest to najwyżej 6, a już wkrótce będą to 4 lata. Tak więc od tego, jak połączone są serwery wewnątrz i serwerownie między sobą, zależy jak szybko przedsiębiorstwo będzie się komunikowało i czy będzie w stanie sprostać oczekiwaniom swoich klientów.

STANDARDY OKABLOWANIA W SERWEROWNIACH

Obecnie w centrach przetwarzania danych stosowane są światłowody wielomodowe i jednomodowe. Zdecydowanie popularniejsze, będące obecnie standardowym rozwiązaniem są światłowody wielomodowe. Koszt obu typów okablowania jest podobny, jednak ceny urządzeń obsługujących światłowody jednomodowe są około 2,5-krotnie wyższe.Dlatego, mimo że nie mają one praktycznie ograniczeń szybkości przesyłu danych, są rzadziej stosowane.

W projektach wykonywanych w firmie Lanster standardem jest równorzędne stosowanie obu rodzajów światłowodów. Urządzenia spełniające obecne standardy pracują na kablach wielomodowych, ale ich następcy czyli serwery, które wymieniamy co 3-5 lat, będą pracować na jednomodowych światłowodach. Jest to tańsze rozwiązanie, ponieważ w kontekście budowy całej serwerowni koszt ich instalacji jest znikomy. Dużo droższym rozwiązaniem będzie budowa nowej infrastruktury w serwerowni opartej na jednomodowych światłowodach. Będzie się to wiązać z przestojami i kosztownymi pracami budowlanymi.

KOMPLEKSOWE WSPARCIE PROJEKTOWE I WYKONAWCZE

Dzięki ogromnemu doświadczeniu i zespołowi najlepszych inżynierów zapewniamy kompleksowe wsparcie naszym klientom. Doradzimy w wyborze najlepszych rozwiązań okablowania, dostarczymy systemy zarządzania serwerowniami, możemy również zająć się przygotowaniem kompletnego projektu całej serwerowni wraz z wykonaniem „pod klucz”.

PRZEWODY MIEDZIANE W SERWEROWNIACH

Wymiana danych w serwerowniach i data center opiera się głównie na światłowodach. Jako jeden z liderów w branży, mając na uwadze trendy światowe i bazując na naszym doświadczeniu, zalecamy Klientom używanie sieci w oparciu o kabel miedziany 4-parowy tylko do systemów zarządzalnych. To m.in.: zarządzanie przełącznikami i serwerami, czujnikami wilgotności i dymu, systemem wentylacji, antywłamaniowym, monitoringu i innymi systemami bezpieczeństwa.

KORZYŚCI STOSOWANIA WYDAJNYCH POŁĄCZEŃ ŚWIATŁOWODOWYCH LANSTERA:

  • MNIEJSZE ZUŻYCIE ENERGII – ZWIĄZANE Z CHŁODZENIEM I WENTYLACJĄ SERWEROWNI
  • POZWALA ZAOSZCZĘDZIĆ MIEJSCE W SERWEROWNI
  • WSPARCIE DLA APLIKACJI 10, 40, 100Gb/s …
  • ŁATWY MONTAŻ I DEMONTAŻ
  • NIE ZAWIERAJĄ OŁOWIU, SĄ ZGODNE Z DYREKTYWAMI RoHS, ORAZ NAJNOWSZYMI TRENDAMI GREEN IT
  • PEŁNA ZGODNOŚĆ Z NORMAMI I STANDARDAMI LOKALNYMI I MIĘDZYNARODOWYMI