System dozoru wizyjnego mający przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo w obrębie monitorowanego obszaru składa się z kilku kluczowych elementów: kamer z elementami montażowymi, rejestratora, przełącznika, oprogramowania oraz stacji roboczej.

Z artykułu dowiesz się, na co zwrócić szczególną uwagę, projektując system CCTV oraz jak dobrać poszczególne komponenty.

 

Na początku zalecamy określić wymagania pod kątem funkcjonalności i działania systemu monitoringu oraz kluczowe aspekty związane z jego komponentami:

1. KAMERY

  1. typ – wewnętrzne/ zewnętrzne/ wandaloodporne/ niewandaloodporne
  2. budowa – kopułkowe/ tubowe/ PTZ/ microkamery/ rybie oko
  3. soczewka – stałoogniskowe/ zmiennoogniskowe
  4. elementy montażowe – maszt/ słup/ wysięgnik/ ramię/ ściana
  5. zasilanie – AC/ DC/ PoE
  6. inne – integracja z urządzeniami innych producentów

Dobrze jest wiedzieć, w jakim środowisku będą pracować kamery? W jakiej temperaturze? Czy potrzebują odpornej obudowy? Czy będą montowane w słabo oświetlonych przestrzeniach? Czy będą pracować tylko w dzień czy przez całą dobę? Jakiej rozdzielczości oczekujemy? Jaki kąt widzenie chcemy uzyskać, czy jest to ciasny korytarz czy otwarta przestrzeń?

Bardzo ważne jest, czy będziemy chcieli integrować zaprojektowane kamery z innymi systemami bezpieczeństwa, np. systemem kontroli dostępu. Ułatwi to dobranie odpowiedniego rejestratora i oprogramowania do zarządzania. 

Podział kamer ze względu na typ soczewki: stałoogniskowe (ang. fixed) i zmiennoogniskowe (ang. verifocal) umożliwia lepsze dopasowanie sprzętu pod kątem zastosowania. Kamery stałoogniskowe dedykowane są w miejsca, w których zależy nam na obserwacji jednego, konkretnego obszary (stały kąt widzenia). Kamery zmiennoogniskowe dają możliwość dostosowania kąta widzenia do przestrzeni, którą chcemy objąć monitoringiem. Za pomocą kamer PTZ natomiast możemy przybliżać oraz zmieniać kierunek soczewki: góra/ dół/ lewo/ prawo. Sterowanie możliwe jest dzięki wbudowanemu napędowi, co pozwala na elastyczne dopasowanie się w zmiennym środowisku.

Kamery PTZ są najbardziej odpowiednie do monitorowania rozległych powierzchni, gdzie często redukują konieczność przeprowadzania obchodów na obiekcie. Kamery tubowe zalecamy głównie do zastosować zewnętrznych (obserwacja terenu wokół budynku). 

Niektóre modele kamer tubowych posiadają system rozpoznawania tablic rejestracyjnych LPR (ang. Licence Plate Recognitation). Funkcjonalność ta podnosi poziom bezpieczeństwo na parkingu i usprawnia ruch samochodów. Otwarcie szlabanu zlokalizowanego na wjeździe lub wyjeździe następuje automatycznie tuż po rozpoznaniu przez kamerę numeru rejestracyjnego, będące w bazie systemu. 

Kamery kopułkowe zazwyczaj stosujemy wewnątrz budynku, gdzie poradzą sobie nawet w trudnych warunkach oświetleniowych. Wykorzystywane są do rejestrowania szczegółowych obrazów w postaci numerów rejestracyjnych oraz identyfikacji po rysach twarzy  zarówno w pełnym słońcu, jak i całkowitej ciemności. Zaawansowana analiza obrazu pozwala na odnotowywanie i wyświetlanie zarejestrowanych zdarzeń tylko wtedy, kiedy w polu widzenia kamery pojawi się obiekt, np. ciężarówka z dostawą towaru.

Na rynku dostępne są również kamery typu rybie oko, zapewniające kąt widzenia 360 stopni. Pozwalają one na wyodrębnienie 5 strumieni, zastępując 5 tradycyjnych kamer oraz ograniczając liczbę urządzeń potrzebnych do monitorowania danego pomieszczenia.

Mikrokamery sprawdzają się przy dyskretnej rejestracji obrazu.

Do kamer dedykowane są różne akcesoria montażowe, których wybór zależy od miejsca instalacji. Dostępne są: wysięgniki i giętkie ramiona do wysunięcia kamery, elementy zaciskowe do masztów i słupów, uchwyty ścienne i sufitowe oraz puszki przyłączeniowe do schowania doprowadzanego okablowania.

Kamery możemy zasilić poprzez tradycyjne zasilacze AC lub technologię PoE. Do kamery zaleca się doprowadzić kabel krosowy z gniazda telekomunikacyjnego lub wtyk RJ45 ze switch’a PoE. Warto zwrócić tutaj uwagę na aspekt wizualny i pomyśleć na dyskretnym ukryciem doprowadzonego okablowania do kamery (puszka przyłączeniowa/ sufit podwieszany/ miejsce w obudowie kamery). 

2. REJESTRATOR

  1. ilość kamer – z rozróżnieniem użytych typów kamer: kopułkowe/ tubowe/ micro/ PTZ/ rybie oko
  2. rozdzielczość nagrywania – w zależności od parametrów kamer: 2MP/ 3MP/ 5MP/ 8MP
  3. kompresja – zalecana H.265 ze względu na znaczną oszczędność powierzchni dyskowych i wyższą wydajność przy zachowaniu pożądanej jakości obrazu: H.264/ MJPEG/ ZIP264/ ZIP265
  4. ilość klatek – zalecane min. 12 klatek/sekundę
  5. czas nagrywania – w zależności od obiektu: czas pracy ok. 8h/ ciągłe 24h/ po ruchu/ dzień/ noc
  6. czas rejestracji zdarzeń – 30 dni/ 60 dni/ 90 dni

Po dobraniu kamer i określeniu ich ilości można przejść do wyboru rejestratora. Jako firma Lanster rekomendujemy i wykorzystujemy dwie platformy firmy Tyco Security Products:

Po więcej szczegółów odsyłamy do poprzednich wpisów o rozwiązaniach: Victor i Exacq.  

W przypadku planowania integracji systemu CCTV z innymi systemami bezpieczeństwa należy wybrać zestaw Victor+VideoEdge, który to umożliwia. Jeżeli zaś zależy nam na integracji jedynie kamer istniejących z nowo zaprojektowanymi, zalecamy zastosować Exacq, gdyż posiada obszerną bazę producentów, z którymi umożliwia współpracę. 

Po wybraniu właściwej platformy może skorzystać z dostępnych na stronie producenta kalkulatorów, które pomagają wyliczyć pojemność sprzętu, rejestrującego zdarzenia. Korzystamy z kalkulatora Exacq lub VideoEdge

Widok na konfiguratory ułatwiające wyliczenie pojemności i dobór rejestratorów (od góry ExacqVision, od dołu VideoEdge)

Po wprowadzeniu do kalkulatora niezbędnych danych: modele kamer, weryfikacja rozdzielczości (domyślnie zostanie wpisana), FPS, kompresja, czas nagrywania w ciągu doby i ilość dni, otrzymujemy przepustowość oraz ilość wymaganej pamięci dla rejestratora. Teraz można wybrać model pasujący do wymagań lub możemy skorzystać z podpowiedzi konfiguratora. Warto zwrócić również uwagę na umiejscowienie rejestratora, by móc przewidzieć odpowiednie elementy montażowe (montaż RACK/ montaż na półce w szafie GPD/ ulokowanie poza punktem dystrybucyjnym, np. przy stacji roboczej). 

Ponadto przy wyborze rejestratora należy sprawdzić wersje oprogramowania, tak by zachować kompatybilność pomiędzy wybranym typem licencji a sprzętem. Należy uniknąć sytuacji, w której rejestrator współpracujący tylko z licencjami typu professional lub enterpise zostanie zaprojektowany z licencjami typu start. W takiej sytuacji robimy upgrade ze start na professional i dodajemy brakujące licencje już typu professional dla wymaganej ilości kamer.

W kwestii wyboru systemu: Linux czy Windows to zaleca się stosować Windows w przypadku integracji systemu CCTV z innymi systemami bezpieczeństwa, a jeśli nie to wybierzmy Linux, zapewniający stabilne zarządzanie.

Zazwyczaj w zestawie z rejestratorem dostajemy również mysz z klawiaturą. W przypadku dużej ilości kamer i projektowania nowoczesnego centrum zarządzania i monitoringu warto rozważyć zakup specjalnej klawiatury sterującej lub joysticka. Narzędzia te ułatwiają przeglądanie widoków z kamer oraz obserwację obiektu. Kwestia monitora również zależy od zastosowania. W przypadku chęci monitorowania wielu przestrzeni postawmy na większe rozdzielczości, gdzie będzie możliwe podzielenie ekranu pomiędzy poszczególne widoki. Można rozważyć również montaż naścienny. Ważne, by wybrać monitory przystosowane do pracy ciągłej, co pozwoli uniknąć nam niepotrzebnych awarii. Jeśli zależy nam na monitorze tylko do konfiguracji rejestratora, wybierzmy rozmiar niezajmujący wiele przestrzeni w szafie dystrybucyjnej czy na biurku.

3. PRZEŁĄCZNIK

  1. moc – w przypadku zasilania PoE, wyliczenie na podstawie ilości kamer i zapotrzebowania na moc każdej z nich
  2. ilość portów – w zależności od ilości kamer 
  3. montaż – RACK lub na półce w szafie

4. PRZEKROCZENIE NORMATYWNEJ ODLEGŁOŚCI 100M

PoE EXTENDER

W przypadku przekroczenia dozwolonej odległości 100m można zastosować PoE Extender. Przez potrzebę wykorzystania kabla hybrydowego rozwiązanie to jest dosyć drogie, ale często stanowi jedyny sposób przeprowadzenia instalacji na zewnątrz budynku. Wdrożenie obejmuje dobór takich komponentów jak: kabel hybrydowy, PoE Extender, zabezpieczenie przed przeciążeniem, zasilacz. Jak wygląda realizacja? W szafie dystrybucyjnej kabel hybrydowy, biegnący od PoE Entender’a, rozszywa się. Część światłowodowa trafia na panel światłowodowy i kolejno na przełącznik, a część miedziana na zasilacz 48V DC. Kabel hybrydowy należy dobrać, bazując na maksymalnym dystansie oraz potrzebnej mocy. Polecamy do tego wykorzystać kalkulator dostępny pod linkiem tutaj

Po więcej szczegółów dotyczących PoE Extender’a  odsyłamy do poprzedniego wpisu.  

Stosowanie ochrony przed przepięciami zmniejsza niebezpieczeństwo uszkodzenia kamer, głowic szybkoobrotowych szczególnie przy długich połączeniach. Chronią też rejestratory, monitory czy klawiatury do sterowania kamerami PTZ. Dlatego warto zainwestować w tę ochronę, zabezpieczyć instalację i uchronić się przed niepotrzebnymi awariami. 

CHANNEL200

Firma Lanster oferuje tańsze, a jednocześnie podlegające 25-letniej gwarancji rozwiązanie Channel200. Dzięki zastosowaniu specjalnego okablowania można zapewnić niezawodną transmisję danych i zasilanie PoE bez konieczności instalacji dodatkowego sprzętu, który jest kosztowny, wprowadza dodatkowe punkty awarii i wydłuża czas instalacji. Channel200 umożliwia instalację kamer, punktów dostępowych lub innych urządzeń na obiekcie w odległości do 200 metrów. Dedykowany jest dla prędkości 1 Gb/s i zasilania PoE+. Channel200 jest certyfikowanym rozwiązaniem testowanym przy użyciu mierników Fluke Networks.

 

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o projektowaniu systemu CCTV lub skorzystać z naszego wsparcia zapraszamy do kontaktu