Projektowanie systemów dozoru wizyjnego obiektów różni się w zależności od ich charakterystyki. Planując rozmieszczenie i rodzaj kamer, należy uwzględnić wiele aspektów, m.in. geometrię i przeznaczenie danego miejsca. Szczególnie wymagającym przypadkiem jest monitoring rozległych, otwartych przestrzeni. Klasyczne rozwiązanie polega na stosowaniu dużej ilości rozmieszczonych równomiernie kamer, co pozwala na pełne pokrycie terenu ich zasięgiem.
Nie jest to jednak optymalna metoda, zarówno pod względem kosztów, jak również funkcjonalności. Zakup dużej ilości kamer wiąże się z koniecznością nabycia większej liczby drogich rejestratorów oraz dodatkowych dysków. Ponadto wymaga to większej rozbudowy sieci, co może być szczególnym problemem dla zewnętrznych obszarów i odległości przekraczających możliwości medium miedzianego. W związku z tym zakup oraz instalacja okablowania i urządzeń aktywnych może znacznie przewyższyć koszty samych kamer.
Poważnym problemem jest również obsługa takich systemów. Duża ilość kamer wiąże się często z koniecznością zatrudnienia większej liczby pracowników mających wgląd na obraz w czasie rzeczywistym. W przypadku konieczności analizy nagrań wyszukiwanie rejestrów spośród większej ilości danych może być czasochłonne dla pracowników.
Wszystkie wymienione aspekty sprawiają, że warto szukać innych rozwiązań, które pozwolą ograniczyć liczbę wykorzystywanych kamer. Jednocześnie należy pamiętać o utrzymaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Idealne rozwiązanie pozwalałoby na precyzyjne nagrywanie tylko tych miejsc, w których aktualnie dochodzi do podejrzanych zdarzeń, takich jak ruch obiektów lub pojawienie się osób.
Odpowiedzią na te potrzeby są systemy radarowe MAGOS. Rozwiązanie to adaptuje technologie radarowe udoskonalane przez lata w celach militarnych do zastosowań cywilnych. Dzięki temu system charakteryzuje się wysoką skutecznością i niezawodnością.
Jak w takim razie system MAGOS ma poprawić poziom ochrony obiektu, jednocześnie ograniczając liczbę potrzebnych kamer?
Odpowiadając na to pytanie, należy zacząć od sposobu działania systemu radarowego.
Co należy wiedzieć?
- System radarowy MAGOS w pełni współpracuje z systemem dozoru wizyjnego.
- System wykrywa ruch z odległości i pozwala określić lokalizację i śledzić zdarzenia z wysoką dokładnością.
- Jest integrowany z kamerami obrotowymi. Po wykryciu ruchu natychmiast kieruje widok kamer na miejsce wydarzeń.
Dzięki precyzyjnemu określaniu miejsca, zestaw składający się z kamery obrotowej i radaru może zastąpić cztery standardowe kamery. W praktyce oznacza 4 razy mniej obrazów do podglądu, 4 razy mniej zajętego miejsca i 2 razy mniej potrzebnej infrastruktury LAN.
Ponadto, dzięki dokładności radarów, precyzja rejestru zdarzeń jest nieporównywalna z żadną ilością „martwych” kamer. Kierunek i przybliżenie kamer jest automatycznie ustawiany w sposób optymalny do obserwacji wykrytych obiektów.
Wszystkie te czynniki przekładają się na większą efektywność systemów CCTV wspieranych przez radary, przy jednocześnie niższych kosztach zakupu i eksploatacji od rozwiązań tradycyjnych.
Zastosowania – obszary o znaczeniu stategicznym
Firma MAGOS prezentuje całkowicie rewolucyjne rozwiązanie w cywilnym sektorze bezpieczeństwa oraz oferuje najnowocześniejsze, ekonomiczne radary o wysokiej dokładności wykrywania obiektów (do 0.3m), które zapewniają ciągłą obserwację dowolnego, chronionego obszaru w zakresie 360°.
Przemysł energetyczny
Elektrownie, farmy fotowoltaiczne i stacje transformatorowe to obszary szczególnie narażone na wypadek kradzieży czy wtargnięcia nieupoważnionych osób i pojazdów.
Wirtualne ogrodzenie
Pozwala chronić sektor prywatny, centra logistyczne, małe miasta, parkingi samochodowe, obiekty rządowe oraz polowe bazy operacyjne.
Lotniska
Wykorzystanie pasma C zapewnia niezawodną ochronę portów i terminali lotniczych w każdych warunkach oświetleniowych oraz pogodowych.
Infrastruktura morska i wodna
Zminimalizowanie czasu planowania działań na rozległych obszarach portów i przystani wodnych.
Obszary najwyższej ochrony
Szybkie i precyzyjne wykrywanie prób ucieczki lub przemytu w więzieniach.
Przemysł naftowy i gazowy
Ochrona rafinerii, pól naftowych, przepompowni i rurociągów.
Centra danych
Zabezpieczenie kluczowych pomieszczeń przed kradzieżą danych osobowych oraz własności intelektualnej.
Możliwe wdrożenia
Ochrona dużych posiadłości, centrów logistycznych, placów budowy, farm oraz zabezpieczenie sprzętu przed kradzieżą.
MAGOS oferuje najbardziej zaawansowane radary oraz rozwiązania ochrony obwodowej spełniające oczekiwania każdego z użytkowników. Wykorzystując najnowocześniejsze technologie cyfrowe oraz MIMO, wiązka radarowa jest w stanie monitorować rozległe obszary z optymalnym zasięgiem wykrywania ludzi, pojazdów czy łodzi. Radary charakteryzują się wysoką precyzją i dokładnością lokalizacji obiektów, co zapewnia doskonałą wydajność nawet przy występowaniu licznych zakłóceń, pochodzących ze środowiska. Niezależnie od stopnia zurbanizowania tereny skuteczność wykrywania jest stała. Niewielkie rozmiary, niskie zapotrzebowanie na energię oraz waga sprawiają, że jest to idealny system do wdrożenia w różnych lokalizacjach.
Wyższa wydajność w korzystnej cenie – szeroki zasięg, stała obserwacja terenu oraz bezobsługowe działanie znacząco redukują liczbę użytych kamer, co jednocześnie zmniejsza koszty inwestycji
Natychmiastowa i niezawodna reakcja – bez względu na panujące warunki atmosferyczne system gwarantuje bezbłędne wykrycie obiektu z dokładnością do 30 cm
Bezproblemowa integracja – współpraca z wiodącymi systemami zarządzania wideo (VMS) – Exacq, American Dynamics oraz kamerami w standardzie ONVIF Profile S zapewnia szybką instalację i uruchomienie
Prosta instalacja i minimalne koszty konserwacji – brak ruchomych części oraz prosta budowa ogranicza potencjalne błędy montażowe i ułatwia prace serwisowe
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o systemie radarowym MAGOS to śmiało, skontaktuj się z nami!
Opracowano na podstawie materiałów MAGOS