Transmisja z prędkościami powyżej 10 Gb/s w oparciu o infrastrukturę wielomodową bez konieczności wymiany okablowania

Większość połączeń światłowodowych w lokalnych sieciach kampusowych to standardowe światłowody wielomodowe. Włókna te mają ograniczoną przepustowość, zależącą od typu włókna (OM1, OM2, OM3, OM4), topologii sieci i długości danego połączenia. Prędkość transmisji nie przekracza 1 Gb/s, a zwykle jest ograniczona do 100 Mb/s, co uniemożliwia obsługę nowych aplikacji i sprostanie rosnącym wymaganiom użytkowników.

Główny wpływ na ograniczenie szybkości transmisji w światłowodzie wielomodowym ma zjawisko dyspersji modalnej*.  Ale co, jeśli zostanie ono wyeliminowane?

OneMode-Link to pasywny mediakonwerter, który dzięki wyeliminowaniu dyspersji modalnej umożliwia obsługę prędkości przekraczających 10 Gb/s, bez konieczności wymiany istniejących połączeń wielomodowych. Dla połączeń krótszych niż 400 m zastosowanie OneMode-Link pozwala na transmisję z prędkością nawet 400 Gb/s.

To elastyczne rozwiązanie znacznie ogranicza koszty modernizacji sieci, umożliwiając zwiększenie prędkości transmisji bez konieczności wdrażania długiego, złożonego i kosztownego procesu wymiany infrastruktury kablowej.

Pasywne media konwertery OneMode-Link są umieszczane pomiędzy przełącznikiem głównym a przełącznikiem brzegowym. Z jednej strony do portów wejściowych urządzenia OneMode-Link podłączane jest okablowanie jednomodowe natomiast z drugiej, do portów wyjściowych okablowanie wielomodowe. W przypadku łączy krótszych niż 800 m na końcu światłowód wielomodowy jest łączony z jednomodowym kablem krosowym za pomocą adaptera światłowodowego. W przypadku odległości przekraczających 800 m należy zastosować urządzenie OneMode-Extender.

Specyfikacja techniczna OneMode-Link

Parametr Wartość
Długość fali pasmo O (1310 nm) – pasmo C (1150 nm)
Zasięg ≤ 800 m
< 5km (OneMode-Extender)
Ilość włókien Dostępne warianty 2/4/8/12
Wydajność systemu 10+ Gb/s na kanał
Tłumienność (IL) 3 dB (typowo 2dB)
Protokół komunikacyjny Zgodność ze standardowymi protokołami (Ethernet, Fiber Channel, itd.)
Dowolny typ dupleksowej lub dwukierunkowej jednomodowej transmisji w paśmie O lub C
Typ włókna 62.5/125 µm (OM1) lub
50/125 µm (OM2/OM3/OM4/OM5)
Wejście/ wyjście Złącze Duplex LC/UPC
Złącze Duplex LC, S.C. lub pigtail multimodowy
Temperatura pracy -5°C do 40°C (EN 300 019-1-3 Klasa 3.2)
Wymiary obudowy Montaż w stelażu RACK, szerokość 19”, 1U
43 x 480 x 250 mm (wys. x szer. x gł.)

 

Plik źródłowy LINK

* Oprócz tłumienia, istotnym zjawiskiem występującym w światłowodach jest dyspersja, czyli zależność parametrów ośrodka od częstotliwości. Następstwem dyspersji jest rozmycie czasowe impulsów, co przekłada się na ograniczenie szybkości transmisji oraz poprawności przesyłania danych.
W światłowodzie wielomodowym mody lub sygnały o różnych częstotliwościach propagują się światłowodem z różnymi częstotliwościami. Efekt ten, to dyspersja modalna, powodująca powstanie zniekształceń.