Monitorowanie sieci bez zakłócania usług
We współczesnych centrach danych monitorowanie ruchu w sieci w czasie rzeczywistym staje się coraz bardziej palącą potrzebą. Administratorzy sieci centrów danych potrzebują lepszej widoczności w swoich sieciach, aby optymalizować wydajność kluczowych aplikacji i utrzymać bezpieczeństwo sieci.
W sieciach światłowodowych w centrach danych punkt dostępu ruchu sieciowego (ang. traffic access point, TAP) jest kluczowym narzędziem monitorowania i zarządzania. Moduł TAP można zintegrować z infrastrukturą okablowania światłowodowego, aby umożliwić monitorowanie ruchu w sieci z poziomu warstwy fizycznej (warstwa 1.) i z wyższych poziomów w czasie rzeczywistym, bez zakłócania pracy sieci.
Moduł TAP jest kompaktowym pakietem złączy lub rozgałęźników, który w sposób pasywny przekierowuje ustalony odsetek energii świetlnej z głównych kanałów transportowych na potrzeby monitorowania stanu sieci lub treści, bez zakłócania ruchu w kanale głównym. Złącza lub rozgałęźniki optyczne w module TAP rozdzielają energię świetlną z portu wejściowego na dwa porty wyjściowe w ustalonych proporcjach, zazwyczaj przekierowując od 10 do 50% energii do modułu TAP.
Ponieważ moduły TAP w sposób ciągły przepuszczają cały ruch między urządzeniami końcowymi w sieci z zerową latencją – jednocześnie powielając ten ruch do portów monitorowania – są one jednym z najskuteczniejszych sposobów monitorowania ruchu w sieci oraz jakości połączeń sieciowych w centrach danych.
Moduły TAP pomagają zarządcom centrów danych monitorować i mierzyć działanie sieci, oraz zapewnić zgodność z obowiązującymi standardami. Pozwalają również spełnić wymagania dotyczące zgodności lub nakładane przez obowiązujące prawo, dotyczące obowiązku wdrożenia przez firmę odpowiednich narzędzi zabezpieczających sieć w centrum danych.
Rozwiązanie TAP zmniejszające tłumienność
Przekierowując ruch sieciowy na potrzeby monitorowania, moduły TAP mogą zwiększać tłumienność sieci. Standardy branżowe dla połączeń Ethernet i Fibre Channel nie przewidują domyślnego wsparcia dla dodatkowej tłumienności spowodowanej przez moduły TAP, ale dzięki odpowiedniej konfiguracji sieci oraz zastosowaniu okablowania o wysokiej wydajności można pogodzić moduły TAP z utrzymaniem sprawnej topologii kanałów.
Jak pokazano w tabeli poniżej, wzrost prędkości transmisji danych wiązał się z jednoczesnym zmniejszeniem stratności, podkreślając zapotrzebowanie na komponenty i rozwiązania inżynierskie ograniczające stratność.
Projektując rozwiązanie TAP dla danej sieci, należy wziąć pod uwagę szereg czynników, m.in.:
a. Stratność spowodowaną przez wybrany rozgałęźnik TAP
b. Długość i liczbę połączeń w kanale głównym i dwóch kanałach monitorujących
c. Zastosowanie sieci (np. Fibre Channel 8G lub Ethernet 10G)
Włączanie modułów TAP w połączenia światłowodowe wysokiej prędkości może być skomplikowane, zwłaszcza w przypadku samodzielnej modyfikacji. Zamiast stosować metodę prób i błędów, zalecaną praktyką jest zaprojektowanie i wdrożenie kompletnego rozwiązania w centrum danych.
Włączenie modułów TAP do sieci w centrum danych od początku zapewnia kontrolę niezawodności i stabilności łączy, a jednocześnie daje dostęp do funkcji monitorowania przyszłych potrzeb.
Opracowano na podstawie materiałów CommScope – źródło