CEM Systems projektuje i dostarcza systemy kontroli dostępu oraz rozwiązania przeznaczone do zarządzania bezpieczeństwem od ponad 25 lat. Przez cały ten czas firma ciągle rozwijała swój najważniejszy system AC2000 przeznaczony do zarządzania bezpieczeństwem. Z powodzeniem wprowadziła kilka innowacji, w tym inteligentne czytniki kart z wbudowaną pamięcią, kontrolery zasilane metodą PoE Plus i przenośne czytniki kart

Fot. 1.  Emerald – wyróżniający się największą liczbą funkcji terminal do kontroli dostępu wyposażony w ekran dotykowy – umożliwia biometryczną weryfikację tożsamości na podstawie odczytu odcisku palca

Emerald to kolejna innowacja w kontroli dostępu

Emerald firmy CEM Systems jest inteligentnym, wielofunkcyjnym terminalem do kontroli dostępu z portem IP oraz w pełni zintegrowanym biometrycznym skanerem linii papilarnych, który stwarza nowe możliwości. Prawdopodobnie jest pierwszym urządzeniem będącym czytnikiem z ekranem dotykowym, kontrolerem drzwiowym, interkomem VoIP i terminalem systemowym. Ponadto umożliwia dodatkową, biometryczną weryfikację tam, gdzie jest ona wymagana.

Emerald TS300f umożliwia uwierzytelnianie trzema metodami (za pomocą karty zbliżeniowej, kodu PIN i biometryczne) i ich kombinacjami. Innowacyjny dotykowy ekran LCD „wita” posiadaczy kart, włączając podświetlenie, gdy się zbliżają. Zapewnia wygodne użytkowanie i zarazem bezpieczeństwo. Dzięki poliwęglanowej obudowie i odpornemu na kurz i wodę ekranowi urządzenie Emerald może być umieszczone zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.  W celu poprawy bezpieczeństwa Emerald jest wyposażony w klawiaturę służącą do dodatkowego potwierdzania tożsamości za pomocą kodu PIN. Kolejnym zabezpieczeniem może być opcjonalna klawiatura szyfrująca.

Inteligentny terminal dotykowy

Dotykowy ekran LCD o przekątnej 4,3 cala jest wykonany z hartowanego szkła pokrytego powłoką zapobiegającą odbijaniu się światła. Ekran ten ma dużą jasność i funkcję przewijania. Wyświetla zdjęcia i ważne dla użytkowników kart komunikaty, takie jak „niewłaściwe drzwi”, „karta zgubiona/ukradziona”, „termin ważności karty dobiega końca” i „zezwolenie na dostęp”. Gdy nie jest używany, Emerald może wyświetlać reklamy, a zatem być źródłem dochodów na lotniskach lub w biurowcach. Można też wyświetlać firmowe ogłoszenia, aby przypominać pracownikom o zasadach dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa, ważne powiadomienia i komunikaty skierowane do pewnych osób, które mogą potwierdzić ich przeczytanie.

Zdalne aplikacje

Emerald dysponuje wieloma zdalnymi aplikacjami, dzięki czemu inteligencja systemu AC2000 może być wykorzystana w urządzeniach końcowych, które są zainstalowane przy kontrolowanych przejściach. Wykorzystując bezpieczne metody komunikacji, aplikacje te wyświetlają użyteczne informacje, raporty, statystyki i informacje dotyczące konserwacji. Dzięki temu konserwatorzy lub pracownicy ochrony mogą szybko uzyskać dostęp do ważnych informacji dotyczących systemu AC2000 i czytników już przy drzwiach, co oszczędza czas i poprawia skuteczność. Zdalne aplikacje w Emeraldzie umożliwiają upoważnionym posiadaczom kart także rezerwowanie dostępnych pomieszczeń, sprawdzenie statusu gościa, zmianę PIN-u, ustalenie aktualnych poziomów zagrożenia i inne czynności, a wszystko to za pomocą terminalu przy drzwiach. Dzięki zdalnym aplikacjom Emerald może być terminalem systemu i umożliwiać posiadaczom kart szybkie i łatwe wykonywanie wyżej wymienionych czynności bez udziału administratora systemu.

Tryby sterowania drzwiami

Emerald umożliwia działanie drzwi w rożnych trybach. W trybie Entry checklist wyświetla sekwencję maksymalnie pięciu pytań (z załączonymi obrazami), na które posiadacz karty musi odpowiedzieć twierdząco, aby wejść. Dzięki temu można pilnować przestrzegania ustalonych zasad dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa lub dokonać dodatkowej weryfikacji, zanim użytkownik karty uzyska zezwolenie na dostęp. Posiadacz karty musi na przykład twierdząco odpowiedzieć na pytania typu „Czy masz założony kask?”, „Czy ochroniłeś słuch?”, zanim uzyska zezwolenie na wejście na teren budowy. W trybie Image on Swipe na terminalu wyświetlane jest zdjęcie posiadacza karty w następstwie zbliżenia karty do czytnika. Na etapie tej dodatkowej, wizualnej weryfikacji pracownicy ochrony mogą zezwolić na dostęp albo go uniemożliwić. W trybie Passenger drzwi mogą pozostać otwarte przez dłuższy czas. Tryb ten jest szczególnie przydatny na lotniskach, gdzie przemieszczają się duże grupy ludzi.

W pełni zintegrowany interkom VoIP

Emerald ma funkcjonalność interkomu VoIP. Jest wyposażony w mikrofon i głośnik. Dzięki temu posiadacz karty może łatwo i bezpośrednio skontaktować się z pracownikiem ochrony. To ekonomiczne rozwiązanie, dzięki któremu nie trzeba kupować dodatkowego systemu.

W pełni zintegrowany skaner linii papilarnych

Używając najnowocześniejszego optycznego sensora, który wykorzystuje zgodny z wymaganiami określonymi w FIPS201 algorytm, Emerald tworzy charakteryzujące się wysoką rozdzielczością obrazy linii papilarnych mokrych i suchych palców. Sensor automatycznie optymalizuje te obrazy. Terminal może weryfikować tożsamość na wiele sposobów – również wieloetapowo. Możliwe są rożne połączenia sposobów uwierzytelniania, np. za pomocą samej karty zbliżeniowej; karty i numeru PIN; karty i odcisku palca; karty, PIN-u i odcisku palca; PIN-u i odcisku palca (specjalny tryb w Emeraldzie).

Na podstawie materiałów CEM Systems