W projektowaniu instalacji niskoprądowych ogromne znaczenie ma sposób prowadzenia tras kablowych. Wybór wykorzystanej technologii wpływa na fizyczną trwałość sieci, łatwość serwisu i możliwość rozbudowy. Dlatego tak ważne jest, aby sposób prowadzenia instalacji dostosować do przeznaczenia danego obiektu, tak aby w spełnić wymagania, jednocześnie optymalizując koszty.

Projektowane trasy kablowe instalacji niskoprądowych muszą uwzględniać:

 • odpowiednie zabezpieczenie przewodów przed wpływem czynników zewnętrznych;
 • separacje okablowania logicznego od kabli energetycznych;
 • przestrzeń pozwalającą na wymianę ciepła z otoczeniem;
 • zapas miejsca pozwalający na rozszerzenie sieci;
 • elastyczność umożliwiającą reorganizację sieci;
 • odpowiednią estetykę, dostosowaną do wymagań użytkownika.

 

Jak w takim razie zadbać o wszystkie powyższe aspekty już w fazie projektowej? Pierwszą rzeczą, o którą powinniśmy zapytać, jest przeznaczanie budynku. Funkcja obiektu determinuje potrzeby i warunki, do których należy dostosować instalację. Na przykład, obiekty mieszkalne nie wymagają dużej elastyczności sieci. Kluczową rolę w tym przypadku odgrywają przede wszystkim estetyka sieci i komfort użytkowania. Dlatego też optymalnym rozwiązaniem dla obiektów mieszkalnych w większości przypadków jest prowadzenie tras w sposób podtynkowy.

Koryto metalowe pełne

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku obiektów biurowych. Zarówno siedziby instytucji państwowych, jak i również obiekty prywatne, są wyposażone w rozbudowane sieci. Przestrzeń biurowa musi być również gotowa na częste reorganizacje i rozbudowę. Dlatego też sposób instalacji okablowania powinno zapewniać maksymalną elastyczność. W obiektach biurowych najbardziej popularnym rozwiązaniem jest stosowanie koryt i listew kablowych. Jeśli budynek posiada sufity podwieszane, rozwiązaniem umożliwiającym łatwy ostęp do okablowania i wysoką elastyczność jest stosowanie metalowych koryt podwieszanych w przestrzeni międzysufitowej. Obecnie wielu producentów oferuje szeroką gamę rozwiązań i akcesoriów. Trasy w pomieszczeniach pozbawionych przestrzeni sufitowej najlepiej wykonywać za pomocą koryt i listew plastikowych. Dla odpowiedniej trwałości i estetyki instalacji ważne jest, aby w systemach koryt wykorzystywać dedykowane kształtki. Warto zwracać na to uwagę, gdyż wciąż powszechną praktyką instalatorską jest improwizowanie połączeń elementów infrastruktury.

Koryto metalowe pełne

Szczególnym przypadkiem są obiekty przemysłowe. Instalacja w tego typu obiektach często musi odznaczać się nie tylko wysoką elastycznością, ale również dostawaniem do warunków środowiskowych panujących na danym zakładzie. W zależności od czynników konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie okablowania. Podczas planowania niezbędne jest preryjne określenie procesów panujących w danym zakładzie w celu dokładnego scharakteryzowania warunków. Należy uwzględnić:

 • ilość przewodów, możliwość rozszerzenia i reorganizacji;
 • emitowane przez maszyny i instalacje elektroenergetyczną zakłócenia elektromagnetyczne;
 • zakres temperatur wewnątrz obiektu;
 • poziom wilgotności;
 • zapylenie;
 • narażenie instalacji na uszkodzenia mechaniczne;
 • zagrożenie pożarowe i wybuchowe;
 • zagrożenia chemiczne i promieniowanie.

Koryto plastikowe montowane naściennie

Dopiero uwzględniając wszystkie te aspekty, można prawidłowo dobrać metodę prowadzenia tras. Wewnątrz hal przemysłowych, również częstym rozwianiem jest stosowanie, metalowych koryt i drabinek kablowych. Problem pojawia się wówczas, gdy wymagana jest wysoka szczelność. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest stosowanie specjalnych koryt wyposażonych w pokrywy. Dla szczególnych obiektów, w których wilgotność jest na bardzo wysokim poziomie, występują chemiczne opary lub zagrożenie wybuchem, dostępne są systemy krytych koryt o wysokiej klasie szczelności. Ponadto koryta kablowe zapewniają dodatkowe ekranowanie, dlatego idealnym rozwiązaniem w obiektach o wysokich zakłóceniach elektromagnetycznych. Rozwiązaniem zapewniającym wysoką odporność instalacji jest stosowanie kanałów podłogowych. Wadą tej metody jest jednak brak możliwości rozbudowy infrastruktury, a wszystkie elementy muszą zostać zaplanowane już na etapie projektu architektonicznego całego budynku. Dlatego w przypadku kanałów kablowych warto założyć wyższą nadmiarowość niż w przypadku koryt podwieszanych.