Już od lat mierniki Fluke Networks są najpopularniejszymi urządzeniami do pomiarów i certyfikacji okablowania miedzianego i światłowodowego. Stanowią prawdziwy wyznacznik standardów oraz nie bez powodu cieszą się opinią najwyższej jakości. Opracowanie uniwersalnej platformy pomiarowej Versiv™ stanowi kolejny ważny krok technologiczny.

Według przeprowadzonych w 2019 roku badań wśród użytkowników
systemu certyfikacji okablowania Versiv™, testujących prawie 500 000 połączeń w ciągu 30 dni, koszty wykonania certyfikacji zostały zredukowane o 65%

 

Dlaczego?

 

Szybsza konfiguracja

Przed rozpoczęciem pomiarów często poświęcamy mnóstwo czasu na odpowiednią konfigurację miernika. Jakakolwiek pomyłka w ustawianiu urządzenia może jeszcze bardziej wydłużyć całkowity czas poświęcony na pracę. Być może znasz sytuację, w której po godzinach spędzonych na pomiarach okazuje się, że miernik był nieprawidłowo skonfigurowany i należy powtórzyć wszystkie testy. Takie pomyłki mogą zdarzyć się każdemu, w związku z dużą liczbą ustawień wprowadzanych ręcznie.

System zarządzania Versiv ProjX™ sprawia, że konfiguracja miernika staje się łatwa, szybka i niezawodna. Versiv ProjX wprowadza możliwość zapisu gotowych ustawień w chmurze i wczytywania ich w kilka sekund. Dodatkowo dostępna jest konfiguracja z poziomu smartfona za pomocą aplikacji. Jest to rozwiązanie o wiele szybsze i bardziej ergonomiczne niż korzystanie z interfejsu miernika. Platforma Versiv ProjX pozwala na tworzenie wspólnej bazy zapisów konfiguracji, z której może korzystać dowolna liczba urządzeń. Jest to doskonałe rozwiązanie dla firm, które chcą utrzymywać wysoki poziom wykonanych pomiarów, pozwalając pracownikom korzystać ze wspólnych zasobów.

 

Szybsze testowanie

Od lat mierniki DTX dominowały nad konkurencją pod kątem szybkości działania. Specjaliści Fluke Networks dzięki rewolucyjnej platformie Versiv zwiększyli jeszcze bardziej szybkość pomiarów, a uzyskane wartości są kilkukrotne lepsze od tych wcześniejszych. Najprostszym sposobem na przedstawienie rozwoju jest porównanie szybkości pomiarów.

Testy pokazały, że pomiary z wykorzystaniem platformy Versiv są:

  • trzy razy szybsze dla okablowania miedzianego kategorii 6a,
  • cztery razy szybsze dla testów strat światłowodu,
  • siedmiokrotnie szybsze dla testów OTDR.

Kolejną nowością w stosunku do klasycznych DTX, jest możliwość dwukierunkowego pomiaru włókien światłowodowych. Funkcja ta pozwala na przeprowadzenie testu OTDR, łącząc fizycznie urządzenie tylko do jednego końca kanału. Wynikiem pomiaru są uśrednione wyniki dwukierunkowe. Dzięki temu pełny czas pomiarów włókien światłowodowych jest o połowę krótszy.

Widok pełnej klawiatury, umożliwiający szybsze wprowadzanie danych niż w klasycznym DTX
Szczegółowa diagnostyka, ułatwiająca lokalizację usterek

 

Redukcja błędów

Błędy w pracy mogą skutkować koniecznością poprawek, pogorszeniem opinii o firmie, a nawet karami finansowymi. Wszystkie te komplikacje znacząco wpływają na budżet przedsiębiorstwa.

Versiv został zaprojektowany tak, aby wyeliminować ryzyko popełnienia błędów. Do tej pory dokonując pomiarów, łatwo było o pomyłkę podczas wybierania konfiguracji. Niewłaściwe nastawienie urządzenia skutkuje zupełną bezużytecznością wykonanej pracy. Dzięki systemowi zarządzania Versiv ProjX technicy mogą wybrać zdefiniowane wcześniej ustawienia dla konkretnego testu. LinkWare Live pozwala na śledzenie statusu każdego zadania z dowolnego urządzenia mobilnego, dając wgląd do każdego pojedynczego pomiaru. System informuje o nieoczekiwanych testach oraz z wyprzedzeniem ostrzega, kiedy urządzenie wymaga kalibracji.

W klasycznych DTX, przed przystąpieniem do pomiarów łączy światłowodowych, ustawienie odniesienia dla włókien jest skomplikowanym zadaniem. Jeśli zostanie wykonane niewłaściwie, każdy kolejny pomiar jest nieważny, o czym technicy mogą nawet nie wiedzieć. Versiv ułatwia procedurę kalibracji, prowadząc technika przez cały proces i instruując w kolejnych krokach.

 

Szybsze raportowanie i dokładna kontrola

Ponieważ Versiv i DTX używają tego samego oprogramowania LinkWare PC, nie trzeba uczyć się nowego interfejsu.

Dodatkowo generowanie raportów jest o wiele prostsze. Koniec z koniecznością fizycznego podpinania urządzeń oraz kart pamięci do komputera, w celu eksportowania danych. Dzięki LinkWare PC cały proces odbywa się zdalnie poprzez wysyłanie wszystkich potrzebnych informacji do chmury. Dużym ułatwianiem jest automatyczne przyporządkowanie testów do właściwych zadań.

Zapomnij o poszukiwaniach zaginionych pomiarów. Wykorzystanie Versiv jest gwarancją porządku w bazach danych. Sam rozmiar pamięci uległ znacznemu rozszerzeniu. Versiv zapewnia 48 razy więcej wewnętrznej pamięci niż klasyczny DTX, a także nieograniczoną pamięć zewnętrzną przy użyciu urządzeń USB lub usługi w chmurze.

 

Szybsze rozwiązywanie problemów

Analizatory kabli DTX są wyposażone w unikalną funkcję Fault Info, opracowaną w oparciu o dziesiątki lat doświadczenia specjalistów Fluke Networks, zapewniając niezrównane możliwości diagnostyczne. W rezultacie eliminuje się często bardzo czasochłonne testowanie metodą prób i błędów. Graficzne przedstawienie źródła awarii znacznie ułatwia określenie przyczyny problemu.

Zaawansowane funkcje diagnostyczne HDTDX i HDTDR w pełni wykorzystują przepustowość i pasmo urządzenia oraz wskazują dokładną lokalizację usterki.

Śledzenie statusu zleconych zadań dla efektywnej organizacji pracy
Funkcja Fault Info dla szybszego rozwiązywania usterek

 

Użytkownicy stają się natychmiastowymi ekspertami

Pomoce wizualne oraz graficzny interfejs instruują użytkowników o procedurach postępowania, zapobiegając powstawaniu błędów. Użytkownicy DTX stwierdzili, że podczas pomiarów 1000 linków spędzają średnio 20 godzin na rozwiązywaniu problemów. Versiv eliminuje tę stratę czasu dzięki graficznemu interfejsowi użytkownika, który pokazuje łatwe do zrozumienia informacje. System gwarantuje w ten sposób prawidłowość pomiarów już za pierwszym razem.

 

Rozszerzone testy

Moduły DTX Versiv umożliwiają dokonanie testów określonych w normach, również tych, które wcześniej były możliwe tylko przy użyciu sprzętu laboratoryjnego.

Parametr Transverse Conversion Loss (TCL) pokazuje czy impedancje par przewodników są odpowiednio zrównoważone. W tym momencie pomiar ten nie jest obowiązkowy w testach na obiekcie. Istnieje jednak sporo przesłanek wskazujących na to, że TCL zostanie uwzględniony w przyszłych wymaganiach dotyczących pomiarów terenowych. Ostatnie badania potwierdzają, że niewłaściwy TCL może uniemożliwić działanie 1GBASE-T i 10GBASE-T, nawet jeśli wszystkie inne parametry transmisji zapewniają o spełnieniu wymagań.

Parametr Shield Integrity wykrywa, czy zachowana jest ciągłość ekranu. Przerwany ekran może skutkować znacznym pogorszeniem parametru EMI i wzrostem przesłuchów obcych.

Parametr Resistance Unbalance określa, czy została zachowana równowaga rezystancji przewodów. Wartość ta ma istotne znaczenie w przypadku połączeń wykorzystujących PoE.

Testy z kablami referencyjnymi (ang. Test Reference Cords – TRCs)
Sprawdzanie ciągłości ekranu wraz z lokalizacją uszkodzeń

 

Nowi partnerzy LinkWare Live

Wiodące firmy na całym świecie, w tym Brady, Brother, CommScope, Dymo i Epson nawiązały współpracę z Fluke Networks, aby wykorzystać możliwości LinkWare Live do usprawnienia procesu etykietowania kabli. Identyfikatory kabli i ustawienia testów mogą być teraz ustawiane z komputera lub tabletu, a następnie wysyłane online do pracowników zajmujących się drukowaniem oznaczeń.

 

Z Versiv jesteś gotowy na przyszłość

Postawienie na Versiv oznacza, że będziesz gotowość do podjęcia się certyfikacji kabli typowego okablowania, jak również kabli koncentrycznych i kabli przemysłowych. Urządzenia Fluke Network umożliwiają pomiar wszystkich wykorzystywanych aktualnie standardów, od kat. 5, aż do kat. 8. Testuj światłowody jednomodowe o dalekim zasięgu, nawet dziesięciokrotnie dłuższe niż przy użyciu klasycznego DTX. Dzięki modułowej konstrukcji możesz rozszerzać możliwości sprzętu bez konieczności zakupu nowego miernika.

 

Jeżeli masz jakieś pytania do mierników Fluke Networks, nie wahaj się i skontaktuj się z nami!

 

Opracowano na podstawie materiałów Fluke Networks