Sercem infrastruktury sieciowej jest serwerownia. Z tego pomieszczenia obsługiwana i zarządzana jest cała sieć. Aktywne jak i pasywne elementy sieci wymagają odpowiednich warunków. Dlatego wybór właściwej szafy spośród całej gamy rozwiązań dostępnych na rynku potrafi spędzać sen z powiek.
W tym poradniku krok po kroku objaśniamy w jaki sposób wybrać szafę dostosowaną do Twoich potrzeb
Wskazujemy na co zwracać uwagę, od rozmiaru przez rodzaje po rozmieszczenie sprzętu i dodatkowe funkcjonalności
Szerokość: od 600 do 800 mm
-
- Wybrana szerokość szafy powinna umożliwiać instalację listw PDU oraz zapewniać przestrzeń do organizacji okablowania w szafie, przy zachowaniu optymalnych promieni gięcia kabli miedzianych i światłowodowych.
- Szerokość szafy powinna zostać dobrana w taki sposób, aby zapewnić technikom swobodę operacji wewnątrz szafy.
- Przy wyborze szafy o dużej szerokości, należy upewnić się, że producent dostarcza pionowe panele zaślepiające, zapobiegające recyrkulacji gorącego powietrza.
Głębokość: od 1000 do 1200 mm
-
- Przy wyborze głębokości szafy należy wziąć pod uwagę ilość i wielkość listw PDU oraz urządzeń aktywnych. Głębokość serwera wynosi typowo 30”, ale może wahać się od 24” do 36”. Głębokość typowego przełącznika wynosi 16”, ale warto wziąć pod uwagę, że może ona wahać się między 16” a 36”.
- Należy upewnić się, że wybrana głębokość szafy umożliwia właściwą separację okablowania, poprzez umieszczenie kabli zasilających po jednej stronie szafy, a kabli danych po drugiej stronie.
- W systemach o dużej gęstości mocy, gdzie do odprowadzania ciepła z szaf stosowane są kominy, należy zastosować szafy o głębokości 1200 mm, aby zapewnić odpowiednią ilość miejsca dla przepływu powietrza z tyłu szafy.
Wysokość: od 42 do 54 U
-
- Według TIA-569-C maksymalna dopuszczalna wysokość szafy to 52 U jednak zalecana wysokość to 45 U, ze względu na łatwiejszy dostęp do urządzeń znajdujących się w górnej części szafy.
- Należy upewnić się, że wysokość szafy jest wystarczająca, aby pomieścić planowaną ilość sprzętu i umożliwić przyszłą rozbudowę.
- W przypadku wyboru wyższej szafy należy wziąć pod uwagę dostępność sprzętu w górnej części szafy.
- Przy szafach wyższych niż 48 U warto upewnić się, że ich instalacja nie koliduje z systemem gaszenia oraz że zapewnione zostanie chłodzenie górnej części szafy.
- W systemach o dużej gęstości mocy, gdzie do odprowadzania ciepła z szaf stosowane są kominy, wysokość szafy powinna umożliwić prawidłowe zainstalowanie komina pomiędzy szafą a sufitem podwieszanym.
Szafy serwerowe
-
- Zalecana szerokość dla szaf serwerowych to 600 i 700 mm.
- Przy dużym wypełnieniu szafy należy wybrać szerokość 700 mm w celu zapewnienia wystarczającej ilości miejsca do organizacji okablowania oraz instalacji listw PDU w szafie.
- Głębokość szafy powinna być dobrana tak, aby możliwe było zainstalowanie wybranych serwerów.
- Przy instalacji więcej niż 2 listw PDU zaleca się stosowanie szaf o głębokości 1200 mm.
Szafy sieciowe
Zaleca się stosowanie szaf o szerokości 800 mm i głębokości 1200 mm. Tego rozmiaru szafa zapewnia:
-
- Możliwość instalacji wszystkich dostępnych na rynku głębokości przełączników i serwerów
- Wystarczającą ilość miejsca na właściwą organizację okablowania sieciowego
- Przestrzeń dla swobodnego przepływu powietrza niezależnie od rodzaju sprzętu aktywnego.
- Wystarczającą ilość miejsca do krosowania, nawet w przypadku całkowitego wypełnienia szafy.
Parametry szaf
-
- Należy upewnić się, że szafa wytrzyma ciężar sprzętu przy maksymalnym wypełnieniu szafy.
- Producent powinien dostarczać panele zaślepiające umożliwiające uszczelnienie przestrzeni między stelażem a bokiem szafy. Pomaga to uniknąć recyrkulacji gorącego powietrza.
- Szafa powinna być wyposażona w uniwersalne uchwyty do montażu listw PDU, aby ograniczyć czas instalacji.
- Zastosowanie szaf w kolorze białym poprawia widoczność wewnątrz szafy jednocześnie, ograniczając koszty energii elektrycznej potrzebnej do oświetlenia pomieszczenia, ponieważ kolor biały odbija światło znacznie skuteczniej niż pozostałe kolory.
- Jako uzupełnienie kontroli dostępu do pomieszczenia, poszczególne szafy mogą zostać dodatkowo zabezpieczone różnego rodzaju kontrolą dostępu (karty, biometryka, skan siatkówek).
- Jako uzupełnienie istniejącego systemu monitoringu parametrów środowiskowych w serwerowni, każda szafa może zostać dodatkowo wyposażona w czujniki temperatury. Pozwala to na dokładną weryfikację warunków termicznych, w jakich pracuje sprzęt aktywny w szafie, w czasie rzeczywistym.
- Dla jak najdokładniejszego monitorowania parametrów termicznych w szafie zaleca się stosowanie 3 czujników temperatury z przodu i 1 z tyłu szafy.
- Europejska norma EN 50600 2-3 charakteryzuje trzy poziomy monitorowania warunków termicznych:
- Poziom 1: Jeden czujnik w korytarzu zimnym i jeden w korytarzu gorącym.
- Poziom 2: Jeden czujnik z przodu każdej szafy i z tyłu co każde 5 szaf.
- Poziom 3: Jeden czujnik z przodu i z tyłu każdej szafy.
Rozmieszczenie szaf:
-
- Zaleca się pozostawienie minimum 90 cm wolnej przestrzeni z przodu i z tyłu szafy.
- W przypadku chłodzenia spod podłogi podniesionej należy upewnić się, że ma ona wysokość minimum 60 cm, co umożliwia równomierny rozkład ciśnienia powietrza.
- Przód szaf w zimnym korytarzu należy wyrównać z płytkami perforowanymi w podłodze, aby nie zablokować możliwości podnoszenia płyt.
- Wykorzystując regulowane nóżki szaf należy wyrównać wysokość oraz położenie szaf w rzędzie.
- Należy zweryfikować jakość systemu uziemienia, a po zakończeniu prac sprawdzić, czy nie został on naruszony w trakcie instalacji.
- Otwory podłogowe należy zabezpieczyć za pomocą elementów uszczelniających, aby zapobiec uciekaniu zimnego powietrza i chronić kable przed otarciami na ostrych krawędziach.
- Listwy PDU należy instalować po jednej stronie szafy, a okablowanie logiczne po drugiej.
W jaki sposób podążać za tymi wskazówkami?
Wdrożenie odpowiednich rozwiązań pozwala zaoszczędzić miejsce w serwerowni nawet o 15%
Postaw na rozwiązania innowacyjne, efektywne i spełniające Twoje potrzeby
⇒ Szafy Panduit Net-Verse™ posiadają w pełni regulowane przednie i tylne szyny montażowe, co zapewnia maksymalną uniwersalność. Dla poprawy bezpieczeństwa w szafie zastosowano 2-punktowy system zamykania drzwi przednich i 3-punktowy drzwi tylnych.
Szafy Net-Verse™ są fabrycznie wyposażone w uniwersalne uchwyty montażowe do listw PDU, umożliwiające przykręcanie lub beznarzędziowy montaż dowolnej listwy zasilającej, co eliminuje potrzebę stosowania specjalnych uchwytów, jednocześnie skracając czas instalacji PDU.
⇒ Szafy Panduit Net-Access™ Typu S są ekonomiczne i funkcjonalne. Dzięki innowacyjnej konstrukcji ramy zapewniają maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Szafy są fabrycznie wyposażone w pionowe szyny “zero U”, które jako jedyne rozwiązanie na rynku pozwalają na krosowanie w pionie w szafach o szerokości 600 mm, co optymalizuje wykorzystanie przestrzeni w szafie i ogranicza ilość miejsca potrzebnego do instalacji paneli krosowych.
Otwory do wprowadzania okablowania sieciowego w szafie Net-Access™ Typu S znajdują się poza obszarem, w którym instalowany jest sprzęt, optymalizując wykorzystanie przestrzeni U w szafie, tym samym ograniczając powierzchnię podłogi serwerowni potrzebnej do zainstalowania szaf nawet o 5% w porównaniu z typową szafą.
⇒ Szafy Panduit Net-Access™ Typu N posiadają innowacyjną konstrukcję ramy, podwójne drzwi oraz systemy umożliwiające zarządzanie dużą ilością okablowania.
Opracowano na podstawie materiałów PANDUIT